Ez lenne Orbánék csodafegyvere?

Ideje lenne már végre világos képet kapnunk arról, milyen konkrét költségvetési lépéseket tervez az Orbán-kormány a jövő évre. Állítólag a hét közepén tudjuk meg részletesebben, mire számíthatunk, addig maradnak a kaotikus ötletelésről szóló hírek és az egymásnak naponta ellentmondó kijelentések. Annyi azonban máris látszik, hogy a populista ígéreteivel és elhibázott intézkedéseivel önmagát sarokba szorító Fidesz az infláció felpörgetésétől és a forint gyengítésétől remél csodát.

2011. szeptember 26., 19:26

A GKI ma közzétett felmérése szerint szeptemberben éves mélypontra zuhant hazánkban az üzleti és fogyasztói hangulat-index. Pedig ebben még nem érződik a jövő évi költségvetés kapcsán a szemünk előtt zajló kapkodás, rögtönzések és ellentmondásos kormányzati kijelentések, a várható megszorításokról folyó találgatások hatása. A Fidesz-többség még alig fogadta el a parlamentben az idei korrekció részeként novembertől életbe lépő adóemeléseket, a 2012-es hiánycél tartása érdekében újabb csomag összekaparásán folyik lázas munka, ám ezúttal már nem 100 milliárd, hanem legalább ezer megtakarítása a feladat. Egymás után kerülnek nyilvánosságra a adóemelési és költséglefaragási ötletek, anélkül, hogy nyoma lenne bármilyen világos gazdaságpolitikai koncepciónak. Emiatt aztán naponta jönnek újabb és újabb verziók, amelyeket elhűlve hallgat a szakmai és laikus publikum egyaránt.

Orbánék már kísérletet sem tesznek arra, hogy palástolják a gazdasági stratégia teljes hiányát. Miután a Matolcsy-féle fejlődési elképzelés látványosan megbukott, ezt viszont beismerni semmiképp nem akarják és új, reális koncepciót sem tudnak a helyébe állítani, egyetlenegy szempont maradt: hogyan lehet minél több pénzt megspórolni anélkül, hogy ők rosszul járjanak. Más racionális megfontolás nem lehet például a rögzített árfolyamú végtörlesztés mögött, amely csak egy szűk tehetős rétegnek, benne a fideszes honatyák jó részének kedvez, kárvallottja viszont a devizahitelesek döntő többsége, a teljes bankszféra és az ország egésze. Elképesztő és felfoghatatlan felelőtlenség a mostani recessziós kockázatok és nemzetközi hangulat mellett ilyen döntést hozni, de a Fideszt ez szemlátomást nem zavarja.

Ahogy az sem, hogy egyebek mellett ez is hozzájárul ahhoz, hogy a jövő évi költségvetés eddig megismert fő számai elérhetetlenek legyenek. A külföldi szakértők és a hazaiak nagy része már a szerény, 1,5 százalékos GDP növekedést is irreálisnak tartja, az MNB 1 százalékos becslése ebben a körben már optimistának számít. Ebből egyenesen következik, hogy a 2,5 százalékos hiánycél sem tartható, ahhoz a bejelentett 750 milliárdos egyenlegjavításon túl további minimum 250-300 milliárdra van szükség. Az eddigi nyilatkozatok, a tervezett adóemelések és kiadáslefaragások alapján még a 750 milliárd fedezete sem látszik, nemhogy a várható többleté. Nem véletlen, hogy a kormány egyre halogatja a konkrétumok megnevezését, a számtanpélda vélhetően náluk sem stimmel.

A Fidesz fő gondja az, hogy demagóg ígéreteivel és kommunikációjával tökéletes csapdahelyzetbe lavírozta magát: pontosan az ellenkezőjét kell tennie annak, amit évek óta hirdetett. Mindvégig szükségtelennek, öncélú népnyúzásnak állította be a szocialista kormányok válságkezelő, egyenlegjavító lépéseit, és nagyarányú általános adócsökkentéssel, valamint minden területen az állami kiadások növelésével hitegette az embereket. Ez már akkor is abszolút irreális ígéret volt, de a választók többsége elhitte, most azonban már számukra is nyilvánvalóvá vált, mi a valóság. Orbánék a pénzügyi összeomlást elkerülendő kénytelenek adókat növelni, új adókat kitalálni, az állami költségeket lefaragni, a többség reáljövedelmét csökkenteni. Hitelüket tovább rontja, hogy a vitathatatlan tények ellenére cinikus álságossággal még mindig azt hirdetik, nincsenek megszorítások és senki nem jár rosszul.

Mindenről, ami rossz, arról szerintük az eurózóna válsága tehet. Kétségtelen, hogy a külső környezet egyre kedvezőtlenebb, a recessziós kockázatok nőnek, s ez mind külpiacainkra, mind pedig a befektetői magatartásra kedvezőtlen hatással van. Arról azonban, hogy az EU-ban a kockázati dobogón vagyunk, a kilátásokat illetően pedig a sor végén kullogunk, alapvetően a Fidesz-kormány elhibázott gazdaságpolitikája és jogbizonytalanságot eredményező intézkedései tehetnek. A magán-nyugdíjpénztári vagyon lenyúlása, a bank- és egyéb különadók, a visszamenőleges jogalkotás, a magánszerződések utólagos felülírása stb. mind-mind elijesztik a befektetőket, akárcsak az a pökhendi, nacionalista hangvétel, amelyet a Fidesz prominensei partnereinkkel szemben megengednek maguknak.