Év végére a Mol megveszi Orbán gázvezetékét

A Mol 2017 végére feltehetően megveszi az államtól az eredetileg is általa tervezett magyar-szlovák gázvezetéket – tudat meg a Népszava.

2017. június 26., 14:28

A lap több, egymástól független forrásból úgy értesült, hogy kerülővel és több milliárd forintnyi közpénz elpocsékolásával kerülhet majd a hazai nagynyomású gázvezetékek 98 százalékát üzemeltető, Mol-hátterű FGSZ tulajdonába a fennmaradó 2 százalékot kitevő állami magyar-szlovák vezeték. A Népszava szerint jelenleg ennek érdekében zajlik a vezeték üzemeltetését végző, a Belügyminisztériumhoz tartozó Magyar Gáz Tranzit Zrt. (MGT) átvilágítása.

A Mol-cég állítólag sokallja az üzletért a csaknem ötvenmilliárd forintot. Bár az alku még zajlik, a Molnak Magyarország ellátásbiztonsága és saját – ezt részben átfedő – érdekei szempontjából hosszú távon nagyon is megérheti a most valóban siralmas helyzetű, 92 kilométeres szakasz bekebelezése – írja a lap.

A vezeték megépítésének ötletét egyébként 2010 előtt szintén a Mol vetette fel.

A beruházás meghiúsulásának végül részben prózai okai voltak, ugyanis  – amint a Népszava írja – Orbán Viktor az akkor még vele szövetségben dolgozó Simicska Lajossal egy, a Mollal szembeni gázcsoport felépítéséről döntött. Így a 2010 után Simicska-hitbizományként kezelt állami MVM Magyar Villamos Művekre bízták a szlovák szakasz megépítését.

A gondok azonnal elkezdődtek, mivel a szakasz építésébe be kellett vonni a vezetékrendszer fennmaradó 98 százalékát irányító FGSZ-t, és a csöveket gyártó OT Industries nevű vállalatot. Orbán a 2014-es választások előtt ugyan átadta az akkor még csak félkész létesítményt, ám az EU rövidesen eltiltotta az MVM-et a vezetéktulajdonlástól, mivel az állami holding ezzel párhuzamosan gázkereskedelmet is végzett, ez pedig a hatályos szabályok alapján tilos. Az Orbán-kormány ezután – érthetetlen okból – a gázügyekkel véletlenül sem foglalkozó Belügyminisztériumra bízta a mindössze 92 kilométeres szakasz irányítását – emlékeztet a Népszava. Hozzáteszik: a csöveket gyártó OT Industries-zal több milliárdos nagyságrendű, máig tartó kártérítési vita zajlik. Ráadásul a mai napig senki nem rendelt a vezetéken gázt.