Erre senki sem számított a lakáspiacon
Váratlanul meglódult a lakásépítési kedv a fővárosban, vidéken viszont csökkenésnek indult.
Az első három negyedévben 13 617 új lakás épült, 7,7 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 25 984 volt, 15,8 százalékkal több, mint a múlt év azonos időszakában. Az építési engedélyek és bejelentések alapján építendő lakások számának növekedését a fővárosban 99,3 százalékos növekedéssel megduplázódó lakásépítési kedv okozta – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A fővárosban 10,1 százalékkal kevesebb, összesen 4 533 lakás épült. Minden más településkategóriában nőtt az új lakások száma: a megyei jogú városokban 22,0 százalékkal, a többi városban 7,7 százalékkal, a községekben pedig 36,3 százalékkal több lakást adtak át, mint 2021 első három negyedévében.
A használatba vett lakások átlagos alapterülete 6,7 négyzetméterrel 93,7 négyzetméterre nőtt a tavalyi első három negyedévhez viszonyítva.
A természetes személyek által épített lakások aránya 32-ről 37 százalékra nőtt, a vállalkozások által építetteké 67-ről 62 százalékra csökkent.
Az új lakóépületekben használatba vett lakások 46 százaléka családi házban, 42 százaléka többlakásos épületben, 9,2 százaléka lakóparkban található. Ez az előző év azonos időszakához képest a családi házak 8,5, a lakóparkoknál 6,7 százalékpontos növekedést, míg a többlakásos épületek esetében 15 százalékpontos csökkenést jelent.
Az építési engedélyek és bejelentések alapján építendő lakások száma a fővároson kívül, a többi településkategóriában stagnál vagy enyhén csökken: a megyei jogú városokban 1,0 százalékkal több, az egyéb városokban 7,3, a községekben pedig 2,0 százalékkal kevesebb lakás kapott engedélyt, mint az előző év azonos időszakában. Az építtetők az esetek 50 százalékában éltek az egyszerű bejelentés lehetőségével.
(Kiemelt kép: Falat rakó kőműves munka közben a Dóczy Lakópark építésén. MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor)