Erre költöttük az adódat
Az én kis városomat – mint minden svéd várost – nem polgármester, hanem a polgárok testülete irányítja, melybe a szokásos módon kerülnek a politikai pártok küldöttei. A képviselők szimbolikus tiszteletdíjért teszik a dolgukat, fizetés nálunk például, csak a hétpárti kupaktanácsban ülőknek jár. Sajátos svédség, hogy az egyenlők közt az az egyenlőbb, akinél a kassza kulcsa – itt 12 éve a konzervatív-liberális koalíciónál. Ám az elv, természetesen, még a stockholmi városházán is ez.
A helyi koalícióban legtöbb szavazattal bíró Moderat párt tavaly ősszel hajtott végre helycserét : az arisztokratikus megjelenésű Berit, elérve a hatvanötöt, visszalépett, s pártja helyi erői a joviális külsejü, fele-idős Fredriknek (M) adták a konzervatív székét a kék-zöldek - Leif (KdS), Anna (FP) és Bengt (C) oldalán – ellenzékben pedig továbbra is a vörös-zöldek: Inger (V), Marie (MP) és Martin (S).
A svéd települések jobbára a helyi adókból gazdálkodnak, melyhez az állam is adhat kiegészítést, s létezik egy un. Robin Hood-adó is, melyet a szolidaritás jegyében a jobb módú városoktól csorgat át a kormány a kevésbé tehetőseknek. A kommun (általánosan használt adminisztratív megnevezés: önkormányzat) dolga, hogy az ott lakók alapvető lét-igényeiről, környezetéről és jólétéről gondoskodjon: alap- és szakgyógyítás, gyermek- és mamagondozás, alapoktatás (óvoda-iskola-gimnázium), szociális ügyek, idős- és otthoni beteggondozás, helyi közlekedés, építési- és vállalkozói engedélyek, valamint az kulturális, sport, és közéleti infrastruktúra és persze az utak, parkok, nyilvános terek gondozása, a környezetvédelem, benne a hulladékkezeléssel. A felsőoktatás, a kórházi ellátás, közutak, közlekedés, közkultúra, stb. állami feladat.
A helyi újság heti számába fűzve érkezett az éves számadás. A szokásos takaros brossúra, takarékos mellékletté alakult, de a honlapon kint van minden adat. Nézzük!
A 'falum' vezetői elmondták, hogy jóllehet, továbbra is kissé kríziselünk mi is, de átmentünk a lécen... azt a pénzt pedig, amit majd az év elején kapunk az állami büdzséből – 32 millió korona krízis-extra – belepakolják a felnőttképzésbe, az iskolákba, óvodákba, s arra, hogy újra legyen napközi a kamaszoknak is (eddig 12 éves korig volt). Jövőre szeretnék elérni, hogy minden 3-7 éves gyerek oviba járhasson, akkor is, ha a mama munkanélküli vagy újabb gyereket szült, hogy minden kiskamaszt (a fiukat is) ingyen beoltsanak HPV vírustól védő szérummal és hogy minden gimnazista, aki 2 km-nél távolabb lakik a sulitól, kapjon buszbérletet. Növelik az otthoni beteggondozásra szánt pénzt, s új nyugdíjas-lakások is épülnek, csakúgy, mint bérlakások az egyik tó mentén (ugyanis egyre növekszik az ideköltözők száma). Több utcát sebesség-korlátozottá (30 km/h) alakítanak, egyebek mellett körforgalmi pontok beiktatásával, tovább növelik és biztonságosabbá teszik a bicikliút-hálózatot, és 'rámpásítanak' ahol még szükséges. Műfüvesítik a bevásárlóközpont alsó szintjét (ezt nem is értem igazán...), felújítják a jégcsarnokot, s kapunk egy új skateboard-pályát, és (végre) egy a mostaninál nagyobb és szebb uszodát is!
Az ellenzéki pártok nagyjából egyetértettek mindezzel, de a honlapra kitették alternatív-büdzséjüket is – a választóknak, miheztartás végett. Ebben egyebek közt szerepel: alkalmazzunk több tanárt, a hozzátartozói beteggondozói térítés csökkentésének árán, a kastélyparkban (műemlék pavilonban) működő turistaszállót adjuk magánvállalkozásba, csökkentsük az információs és IT költségeket (majd' mindenütt 100 Mb-os széles sáv van már) és növeljük a szomszéd településekkel meglévő együttműködést.
Kapcsolódó korábbi cikk: