Elmarad a többnapos BKV sztrájk

Minden jel szerint elmarad a május végére tervezett többnapos BKV sztrájk, miután a színfalak mögött megyegyezés jött létre a szakszervezetek és a cégvezetés között. A kompromisszum lényege, hogy mindkét fél lemond valamiről: a dolgozók a teljesíthetetlen követelésekről, a cég pedig a reformtervek nagy részéről.

2008. május 23., 10:18

Információforrásunk szerint a megkötendő megállapodás alapja az, hogy a lényeget illetően semmi sem változik, minden marad a régiben. A BKV vezetése nem hajtja végre a tervezett leépítéseket, meghosszabbítja a jelenlegi Kollektív Szerződést, kevésbé ritkítja a járatokat, mint eredetileg akarta és nem ragaszkodik a hosszabb távú sztrájkmoratóriumhoz. Ezért cserébe a szakszervezetek elfogadnak némi racionalizálást - az új paraméterkönyvben rögzítettek szerint két és fél %-os járatritkítást egymilliárdos megtakarítási hatással -, beérik rövidebb távú KSZ garanciákkal és elfelejtik a cég hosszú távú finanszírozásának biztosítására vonatkozó követelésüket, amelyet egyébként is csak a kormány tudott volna garantálni, de nem volt hajlandó rá. Csupán abba ment bele, hogy a Magyar Fejlesztési Bankon keresztül adjon mintegy tízmilliárdos támogatást, azt is a BKV eszközvagyonára terhelve. Ez az összeg a cég jelenlegi gazdálkodása mellett nem hogy évekig, de jövő évig sem elegendő.

A megegyezésben rögzítettekre a főváros vezetése vállal garanciát. A sztrájkveszély tehát a jelek szerint elmúlt, az utazó közönség fellélegezhet. Látszólag elégedettek lehetnek a tárgyaló felek is, mert békésen rendezik a konfliktust és mindketten győztesnek mondhatják magukat. A probléma csak az, hogy a kompomisszum semmit nem old meg. A BKV működése az elkerülhetetlen racionalizálás nélkül törvényszerűen veszteséges lesz és sokmlliárdos forrásigényt fog támasztani. Az állam már únja az állandó fejőstehén szerepét és a jövőben nem kíván rengeteg pénzt önteni egy feneketlen zsákba, a főváros pedig saját zsebből aligha tudja a finanszírozást biztosítani. A BKV és a szakszervezetek tehát csak némi lélegzetvételhez jutottak, és borítékolható, hogy legkésőbb jövő év elején újra sztrájkhelyzet lesz. A stabil működés garanciáját ugyanis csak a gazdálkodás hatékonyabbá tétele jelenthetné, de erről szép egyetértésben éppen most mondanak le az érintett felek.