Egy mindenki ellen: Matolcsyt már a Fidesz is leváltaná?
Úgy tűnik, minden párt egyetért abban, hogy a gazdasági miniszternek a Moody's leminősítése után mennie kell. Az LMP a miniszter leváltását követeli, az MSZP az egész kormányt lemondatná. Sajtóértesülések szerint a Fideszben is ráébredtek: a miniszter alkalmatlan. Egyedül Orbán Viktor miniszterelnök ragaszkodik hozzá. De miért?
Egyre többen gondolják úgy a Fidesz frakciójában, hogy Matolcsy György gazdasági minisztert le kellene váltani. A
hvg.hu által megkeresett képviselőkegyike egyenesen úgy fogalmazott, ha a kormány úgy gondolja, hogy nincs valós alapja a Moody’s minősítésének, és a gazdasági mutatók rendben vannak, akkor a hitelminősítőnek Matolcsy személyével van baja. Ennek ellenére a Fideszben nem számítanak minisztercserére, mert Orbán Viktornak ez esetben be kéne látnia, hogy rossz lóra tett, amikor kiállt a minisztere elképzelései mellett.LMP: Matolcsynak azonnal mennie kell!
Matolcsy György azonnali menesztését követeli és már hétvégére válságtanácskozás összehívását sürgeti a Lehet Más a Politika (LMP). Az MSZP az egész Orbán-kormányt leváltatná a Moody's hitelminősítő döntése nyomán.
Scheiring Gábor LMP-s országgyűlési képviselő úgy fogalmazott: az Orbán-Matolcsy-duó a falnak vezette az országot. A válság rendkívül súlyos, ezért azonnali lépésekre van szükség, már a hétvégén össze kell hívni egy válságtanácskozást a munkavállalói érdekképviseletek, a munkáltatók és a parlamenti pártok részvételével - mondta.
Kijelentette: Matolcsy Györgynek azonnali hatállyal mennie kell, egy olyan miniszternek nincs helye a gazdaság irányításában, akinek a szavait senki nem hiszi el.
Az ellenzéki politikus szerint Orbán Viktor miniszterelnök nem bujkálhat tovább, világosan fel kell vállalnia a felelősséget a kialakult helyzetért.
MSZP: Orbánnak mennie kell!
Mesterházy Attila az MSZP nevében arra szólította fel Lázár Jánost, hogy a "Fidesz-frakció konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal válasszon új miniszterelnököt és új kormányt".
Mesterházy Attila azt kérte, hogy a Fidesz-frakció olyan új kormányfőt válasszon, aki "kellően hiteles" ahhoz, hogy megoldja a problémákat. Hangsúlyozta, hogy a kétharmados kormánypárti parlamenti többség bír kellő támogatással egy ilyen személyi változtatáshoz, valamint ahhoz is, hogy a kormány egy olyan programot hajtson végre, amelyik kivezeti az országot "ebből a zsákutcából".
Az MSZP vezetője arra kérte a kormánypárti képviselőket, hogy az ország érdekében tegyenek félre minden személyes és pártpolitikai érdeket, "viselkedjenek hazafiként, ne pedig egy hűbérúr szolgáiként". Arra a kérdésre, hogy lenne-e saját jelöltjük, azt felelte, hogy a "Fidesz-frakciónak van kétharmados többsége", ezért az ő kezükben van a megoldás kulcsa.
Mesterházy Attila a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy Orbán Viktor kormányfő teljesen elveszítette a hitelét a világban, ezért mennie kell. Elég volt a nagyképűségből, az arroganciából és a háborús politikából, mert ez vezetett oda, hogy másfél évvel a választások után Magyarország nagyobb bajban van, mint 2008-ban vagy 2009-ben volt - mondta.
Magyarország "két ember hülyeségének az áldozata"
Kijelentette azt is, hogy Orbán Viktoron és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszteren kívül ma mindenki látja, hogy Magyarország nem összeesküvés, hanem "két ember hülyeségének az áldozata" lett. Véleménye szerint ugyanis a miniszterelnök által választott "szabadságharcos politika teljes zsákutca", ami a csőd közelébe vitte az országot. A nem ortodox gazdaságpolitika napról napra hozza egyre nehezebb helyzetbe a családokat, ezért ki kell, hogy mondjuk, nemzetellenes – fogalmazott Mesterházy Attila.
Hozzátette, már akkora a baj, hogy az IMF-fel folytatott tárgyalások sem tudták megmenteni az országot a leminősítéstől.
Elemző szerint bukhat Orbán: a kijózanodás jelei nem látszanak
A kormány bukásához vezethet, ha nem jön össze az IMF megállapodás – Krekó Péter szerint. A Political Capital elemzője emlékeztetett: Berlusconi és Papandreu távozása is hetek alatt zajlott. Az Orbán-kabinet azonban a nagyon egyértelmű piaci jelzések ellenére sem fogta fel a helyzet súlyosságát, a kijózanodásnak nincs jele. Az IMF tárgyalások több hónapos menetrendje is időhúzást sejtet.
A
Tőzsdefórumarról kérdezte a Political Capital vezető elemzőjét, hogy milyen magatartás várható a magyar kormánytól a leminősítés után.A kormány a nagyon egyértelmű piaci jelzések ellenére sem fogta fel a helyzet súlyosságát – vélekedett Krekó Péter, a Political Capital vezető elemzője. Szerinte erre utal a végtörlesztést ösztönző céges adókedvezmény és a kilakoltatási moratórium felújítása is, melyek a pénzügyi rendszer pozícióit gyengítik. Más szóval, továbbra sem látszanak a kijózanodás jelei - írta a
Népszabadság.Kettős nyomás nehezedik a kormányra – folytatta -, hiszen a piacok népszerűtlen gazdaságpolitikai intézkedéseket sürgetnek, miközben valamilyen módon meg kellene állítaniuk a kormánypártoknak a közvélemény kutatások által is jelzett politikai eróziót. Az IMF tárgyalások egyébként főként a Jobbik számára jelentenek politikai előnyt.
Az is kérdéses, hogy a kormány mennyire gondolja komolyan az IMF tárgyalásokat. A több hónapos menetrend időhúzást, a három évvel ezelőtt, az akkori török kormány által eljátszott taktikát sejteti. De emlékezhetünk, hogy 2008-ban a magyar kormány napok alatt egyezségre jutott az IMF képviselőivel.
A kormány bukásához vezethet, ha nem jön össze az IMF megállapodás – hangsúlyozta, emlékeztetve: Berlusconi és Papandreu bukása is hetek alatt zajlott le, anélkül, hogy erre bárki komolyan számított volna pár hónappal korábban.