Csata a Mol-ért: az OMV-t Brüsszel is sújtja

Nincs szerencséje az OMV-nek a Mol felvásárlását célzó törekvéseivel. Nem elég, hogy a magyar cégvezetés továbbra is szilárdan ellenáll, ráadásul az Országgyűlés is ritka egységben kiállt a nemzeti olajtársaság mellett, sőt a bíróság is visszautasította a Mol elleni keresetüket, most újabb pofon érte őket: az Európai Bizottság, amelytől segítséget reméltek, kifogásokat fogalmazott meg a tervezett vásárlás kapcsán.

2008. június 24., 20:42

Egy most nyilvánosságra hozott dokumentum szerint az Európai Bizottságnak komoly kétségei vannak az OMV-nek a Mol megvásárlási szándékát illetően, s kifogásait eljuttatta az osztrák társaságnak.

A bizottság jónéhány területet sorol fel, amelyeket versenyjogi szempontból aggályosnak tart. Ezek között szerepel egyebek mellett a finomítói tevékenység és a kúthálózat, valamint a finomítói termékek nagykereskedelme, amelyre a bizottság kiemelt figyelmet fordít. A többi versenyjogi kifogásról egyelőre sem a brüsszeli illetékesek, sem pedig az OMV képviselői nem nyilatkoztak. /Az általános gyakorlat szerint a kérdéseket először az indítványozó céghaz, jelen esetben az OMV-hez juttatják el és ebben a stádiumban nem hozzák nyilvánosságra./ Az osztrákok csak annyit mondtak, hogy a kutatás és a kitermelés, illetve a gáz- és petrolkémiai üzletág nem szerepel a kifogásokat tartalmazó listán. (A Mol tulajdonában csak a gázszállító hálózat van, és közvetve résztulajdonosa a most kiépülő stratégiai földgáztárolónak). Hozzátették: az elkövetkező hetekben az OMV alaposan elemzi a brüsszeli kifogásokat, s ebből kiindulva közölni fogja a bizottsággal, hogy miként lehet a fenntartásokat orvosolni.

A vizsgálat lezárásának új határideje szeptember 18-a. Az eljárásnak eredetileg augusztus közepére be kellett volna fejeződnie, de felfüggesztették, mert az OMV-tól nem érkeztek meg bizonyos információk a brüsszeli bizottsághoz. A versenyjogi eljárás során azt elemzik, engedélyezhető-e az OMV tervezte ügylet bizonyos feltételek mellett vagy akár feltételek nélkül, azaz jelent-e fenyegetést az ágazatban folyó verseny tisztaságára.

Információink szerint rövidesen lezárul egy másik vizsgálat is, amelyet az OMV indított Brüsszelben, kifogásolva a Mol egyes határozatait és a parlament által a Mol védelmében elfogadott törvénymódosítás néhány pontját. Az ügyben a magyar kormány aktívan tárgyal az Európai Bizottság illetékeseivel és ennek nyomán várhatóan a közeljövőben kompromisszumos egyezség születik, aminek eredményeként nem fogják elmarasztalni hazánkat.