Churchill és Howard
Páll Iván levelezőtársunk sajnos igencsak összekevert két történelmi eseményt a Leslie Howardról szóló levelében (168 Óra, 47. szám). Ő úgy tudja, hogy a színész repülőgépét a németek azért lőtték le, mert a brit titkosszolgálat sikeres dezinformációja nyomán azt hitték, hogy a jaltai találkozóra – a levélíró szerint – a polgári légi járattal utazó Churchill van rajta. A dezinformáció módja pedig az volt, hogy brit katonatisztnek öltöztettek, majd a tengerbe dobtak egy hullát, amelynek zsebében elhelyeztek egy Churchill utazására vonatkozó hamis adatot tartalmazó levelet. (Vagyis rávezették a Luftwaffét egy utasszállító gépre, amely Spanyolország felől Marokkó irányába haladt.)
Ezzel szemben Churchill – mint ez számos forrásból ismeretes – bár valóban Észak-Afrikán át, de vadászgépek által kísért különgépen utazott Jaltába.
A levélben leírt eset a futártisztnek öltöztetett, a spanyol titkosszolgálat által megtalált és a németeknek átadott holttesttel egy egészen másik história.
A holttest csuklójához erősített táskában a brit titkosszolgálat olyan dezinformáló iratot helyezett el, amely szerint a küszöbön álló szövetséges partraszállás helye Szardínia, illetve Görögország lesz, nem pedig Szicília, ahol az inváziót valójában tervezték. Az MI-6 „Mincemeat” („vagdalt hús”) fedőnevű akciójának a hiteles történetét Ewen Montagu volt titkosszolgálati tiszt írta meg 1953-ban The Man Who Never Was című művében (ha jól tudom, A sohasem volt ember címmel magyarul is napvilágot látott), és a mű alapján 1956-ban angol film is készült Clifton Webb főszereplésével.
Boros Oszkár
E-mail