Blöff a mai sztrájk a postánál?

Egy mindössze négyszáz tagot számláló érdekképviselet, a Kézbesítők Szakszervezete hirdetett mára úgymond korlátozott sztrájkot, ami annyit jelent, hogy a csatlakozók a klasszikus kézbesítői munkát elvégzik, de értékesítői tevékenységet nem folytatnak, azaz termékeket nem ajánlanak és azokra pénzt nem szednek be. A furcsa, dolgozom is meg nem is akcióban hírek szerint csak kevesen vesznek részt. Úgy tűnik, a cél inkább az, hogy egy kis szervezet felhívja magára a figyelmet.

2008. június 30., 11:07

A mától munkakezdettől határozatlan időre hirdetett korlátozott sztrájkról a szakszervezet elnöke elmondta, hogy több mint 400 tagjuk van, de a jelzések alapján több ezer sztrájkolóra számítanak. A Magyar Postánál egyébként tucatnyi szakszervezet működik, összesen húszezer körüli tagsággal. A legnagyobb a régi Postai Dolgozók Szakszervezete, sokezer taggal, ők nem csatlakoznak a munkabeszüntetéshez. Kizárt tehát, hogy több ezer sztrájkoló legyen. Ezt látszik igazoln, hogy a Posta adatai szerint a Kézbesítők Szakszervezetének sztrájkfelhívásához hétfőn reggelig 28-an csatlakoztak. Tusz Ferenc, a Kézbesítők Szakszervezete elnöke a csekély részvételt már előre azzal magyarázta, hogy a munkáltató "folyamatos nyomás alá helyezi a dolgozókat", behívja és személy szerint nyilatkoztatja őket, hogy részt vesznek-e a sztrájkban. Szerinte a munkáltató magatartása sérti a sztrájktörvényt, ilyen viselkedés elképzelhetetlen egy demokráciában.

A szakszervezet azért választotta a nyomásgyakorlásnak ezt az eszközét, mert nem vezettek eredményre korábban az értékesítési tevékenység végzéséről megkezdett tárgyalások. Az elnök szerint a munkáltató az értékesítési tevékenységgel olyan feladatot ró a kézbesítőkre, postásokra, amelyet nem tudnak az elvárásoknak megfelelően ellátni, emiatt pedig szankciókkal fenyegetik a dolgozókat. A szakszervezet szerint az értékesítési feladatot önkéntessé kellene tenni, és nem kötelezően előírni. Ez a felvetés azért érdekes, mert a kézbesítők hagyományosan gyűjtenek például újságelőfizetéseket vagy ajánlamak egyéb szolgáltatásokat, termékeket, amiért siker esetén külön juttatást kapnak. Anyagilag is érdekeltek abban, hogy minél több munkájuk legyen. Ezzel együtt a kézbesítők körében nagy a fluktuáció, kb. harmaduk évente lecserélődik.

Tomecskó Tamás, a Magyar Posta szóvivője szerint nincs korlátozott sztrájk, ha a munkavállaló nem vállalja az értékesítési tevékenységet, akkor megtagadja a munkát. A szóvivő hangsúlyozta: munkaszervezéssel oldják meg a szolgáltatás ellátását. A munkát megtagadó dolgozók nem mehetnek ki a körzetükbe kézbesíteni. Hozzátette: a témában a cégnél működő valamennyi szakszervezettel egyeztetnek hétfőn és az időpontot még a szakszervezet akciója előtt jelölték ki.