BKV: se sztrájk, se változás

Ahogy már múlt heti híradásunkban is jeleztük, elmarad a BKV határozatlan idejű sztrájkja. Bár erről a végleges megállapodás csak kedden született meg, annak lényegi pontjai megegyeznek a korábban közöltekkel: nem lesznek elbocsátások és jelentős szervezeti változtatások, lesz viszont egy puhított új paraméterkönyv egymilliárdos megtakarítással, marad 2009 végéig a kollektív szerződés, és ki tudja meddig a jelenlegi, sokmilliárdos éves veszteséget termelő gazdálkodás.

2008. május 27., 17:57

Fellélegezhet a főváros, nem bénítja meg ismét a tömegközlekedés hiánya. Igaz, a munkabeszüntetés csak részleges lett volna, a metró és a villamosok nem vettek volna részt benne. Hírek szerint a sztrájkkedv nem volt általános a dolgozók körében, és ez is hozzájárult ahhoz, hogy a szakszervezetek engedékenyebbek lettek. Emlékezzünk csak vissza, mit követeltek eredetileg: a járatritkítási terv felfüggesztését, a kollektív szerződés meghosszabbítását 2012-ig, írásos garanciákat a működés hosszú távú fenntartására és finanszírozására. Ezekből semmisem teljesült, a vezérigazgató nélküli cégvezetés eleve nem volt abban a helyzetben, hogy lényeges kérdésekben megállapodjon. Kezdettől fogva világos volt, hogy a követelések fontosabb része túlnő a BKV kompetenciáján, hiszen a menedzsment nem, csak a tulajdonos adhat bármilyen garanciát a finanszírozásra. Ebben az esetben még az sem, mivel a főváros időtlen idők óta csak állami támogatással tudja fedezni a cég hatalmas veszteségeit. Most a sztrájkfenyegetés kapóra jött, hogy újabb forrásokat kérjenek a kormánytól, az utóbbi azonban csak akkora összeget ígért meg, amelyből ez év végéig biztosítható a működés.

Minden Budapesthez hasonló nagyvárosban a tömegközlekedés kap központi támogatást. A probléma nálunk az, hogy ezt a kényelmes helyzetet a BKV arra használta ki, hogy a cég gazdálkodásának régóta esedékes alapvető átalakítását halogassa. Kisebb próbálkozások voltak ugyan, de ezek olyan érdekeket sértettek, hogy gyorsan kudarcba fulladtak. A mostani munkabeszüntetés kapcsán mindenről szó esett, de a legfontosabbról, az elkerülhetetlen racionalizálásról nem vagy csak nagyon halkan. A BKV azon kevés vállalat egyike, ahol még mindig szinte érintetlen a több évtizedes paternalista, a piaci viszonyokról tudomást venni nem akaró szemlélet. Ennek látványos jele volt a mostani sztrájkhelyzet, a hozzá kapcsolódó tárgyalássorozat és megegyezés. Mindenki tisztában van vele, hogy a megkötött kompromisszum nem old meg semmit. A cég jövőjét igazán érintő kérdések továbbra is nyitottak, a megállapodás szerint a felek csak egyben értettek egyet: jobb a békesség, ezért egyelőre kisebb módosításoktól eltekintve minden maradjon a régiben.