Bebukott Orbánék terve: elmaradt a roham a bankokban

Mától kérhető az árfolyamrögzítés a bankoknál azon devizahitelesek számára, akik szerződés szerint, vagy kis késedelemmel fizették törlesztőrészleteiket. A kormány a programban résztvevők számára a svájci frank, az euró és a japán jen árfolyamát rögzíti.Aki igényli a rögzítést, később akár több millióval többet kell fizetnie. Úgy látszik, ezzel tisztában vannak az adósok is: elmaradt a roham a bankfiókokban.

2011. augusztus 12., 14:26

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye felhívja a pénzügyi nehézségekkel küzdő devizahitellel rendelkező adósok figyelmét, hogy éljenek a mától igényelhető árfolyamrögzítés lehetőségével. Az árfolyamrögzítés igénylése után az adósok havi törlesztőrészlete azonnal a kedvezményes árfolyamon kerül elszámolásra. Az árfolyamrögzítés időszakának lejárta utána a havi törlesztőrészlet legfeljebb 15 százalékkal lehet magasabb, mint az árfolyamgát időszakában. Mindkét szabályozást a kormány rendeletben rögzíti - közölte a minisztérium.

A mától igényelhető árfolyamrögzítéssel a kormány azoknak a deviza jelzáloghitel adósoknak nyújt segítséget, akik mindeddig szerződés szerint, vagy kis késedelemmel fizették törlesztőrészleteiket, azonban az árfolyam jelentős gyengülése veszélybe sodorhatja törlesztőképességüket.

A kormány annak érdekében, hogy az érintett háztartásokat megóvja a nemzetközi tényezők okozta árfolyamváltozástól, a programban résztvevő deviza jelzáloghiteladósok számára a svájci frank árfolyamát 180, az euró árfolyamát 250, míg a japán jen árfolyamát 2,0 forinton rögzíti.

Az árfolyamrögzítést választó adósok havi törlesztőrészlete 36 hónapos időszakra, de legkésőbb 2014. december 31-ig kerül rögzítésre.

Az árfolyamgát időszakának lejárta után a törlesztőrészlet legfeljebb 15 százalékkal lehet magasabb, mint az árfolyamgát időszakában, amely a jövő héten kormányrendeletben kerül rögzítésre.

A rögzítést igénybe venni csupán közjegyzői díjba kerül, amit szintén fixen, a kormány fog meghatározni. A programban mindenki részt vehet, akinek jelzáloghitele van, és megfelel a feltételeknek, függetlenül attól, hogy lakáscélú vagy szabad felhasználású jelzáloghitelt vett fel. Az árfolyamrögzítés igénylése után az adósok havi törlesztőrészlete azonnal a kedvezményes árfolyamon kerül elszámolásra, melyet a kormány rendeletben szabályoz. A nemzetgazdasági Minisztérium szerint a pénzügyi nehézségekkel küszködő adósoknak érdemes minél előbb belépni az árfolyamvédelem oltalma alá, mert minél korábban csatlakozik az adós a programhoz, annál hamarabb fizetheti az alacsonyabb törlesztőrészletet.

Átmeneti könnyebbség, de nem megoldás

A heti gazdasági elemzésünkben

más következtetésre jutottunk: még fizetőképesek számára felkínált lehetőség, az árfolyam 180 forinton történő rögzítésére átmeneti könnyebbséget jelent csak, hosszútávon növeli a terheket. A PSZÁF kalkulátora korrekt ugyan, de az nem derül ki belőle, 2014 után mire számíthat az, aki ezt az utat választja, pedig ez nagyon lényeges. Próbálkozzunk egy gyors, hozzávetőleges kalkulációval. Vegyük alapul az átlagosnak tekinthető helyzetet, egy család 4 éve kb. 10 milliós hitelt vett fel 20 évre, 5-6 százalékos kamatra svájci frankban. Nagyjából 500 frankos havi törlesztőrészletet kell fizetnie, ami akkor mintegy 80 ezer forintnak felelt meg.

Jelenleg ez már legalább 120 ezer forint. Ha a 180-as árfolyamrögzítést választja, 90 ezer körülire csökken, és mondjuk 40 hónapig változatlan marad. Ha eközben a frank tegyük fel 270 forintnál stabilizálódik, a különbözet havonta 500-szor 90, azaz 45 ezer forint, ami 6-9 százalékos fizetendő kamattal halmozódik a különszámlán. Könnyen kiszámítható, hogy a törlesztési teher 2014 végéig több mint kétmillió forinttal nő, miközben az eredeti teljes összeg kb. harmadát fizettük csak ki, a futamidőből pedig 13 év hátra van. Ha akkor is 270-nél áll a svájci frank, a törlesztőrészlet az árfolyam különbözet miatt 135 ezerre, a kétmilliót is figyelembe véve kb. 160 ezerre, azaz az induló összeg kétszeresére nő.

Nem maradt sok választásunk

Ha igaz a kormány állítása, hogy a törlesztés 2015-től kezdve is csak 15 százalékkal, azaz esetünkben 104 ezer forintra nőhet, ez csak úgy lehetséges, ha a futamidő kitolódik, méghozzá nagyjából másfélszeresére. Ez annyit jelent, hogy 20 évről 30-ra nő, azaz ha valaki a kölcsön felvételekor alapított családot, már unokái lesznek, mire megszabadul a tehertől. Azt jobb nem is kalkulálni, mi lesz azokkal, akik nagyobb összeget, netán 20 milliót vettek fel mondjuk 25-30 évre, és a fentiek szerint alakul a törlesztésük: náluk esetleg még az unokáknak is fizetniük kell.../Ésszerű megoldás lenne egy adótanácsadó tegnapi javaslata, hogy a felhalmozott árfolyam különbözetet a hitelező bank fizesse, és azt levonhassa a bankadóból. Ez ténylegesen segítene az érintetteken, az államnak viszont 120 milliárdos bevételkiesést jelentene./

Bukta a fix árfolyam? - nem volt sor a bankokban

Nem volt kiemelt érdeklődés az árfolyamrögzítéses hitelek iránt a délelőtt folyamán. A

Klubrádió által megkérdezettpénzintézetek tájékoztatása szerint, az ilyenkor megszokott forgalom volt a bankfiókokban.

A bankok felkészültek az intenzív érdeklődésre a fiókok hétvégi, illetve hétközi nyújtott nyitva tartásával, a call-centerek megerősítésével – mondta a

NépszabadságnakKovács Levente. A Magyar Bankszövetség főtitkára szerint az előre nem látott módon és mértékben elszabadult svájcifrank-árfolyam, a gazdasági válság Magyarországot halmozottan sújtó hatásai, a forint gyengülése, az ingatlanárak esése mind olyan hatások, melyek nehéz helyzetbe hozták a hitelüket törlesztőket.

Ma egyik szereplő sincs abban a helyzetben, hogy a válság következményeit egyedül magára vegye. A törlesztés könnyítését célzó különféle konstrukciók a három szereplő között szétosztják a terheket, és megoldást jelenthetnek a rászorult lakáshitelesek számára, de ehhez szükség van arra, hogy mind a három érintett, a hitelfelvevő, a bank és a kormányzat együttműködjön – hívta fel a figyelmet.

A NOL által múlt héten megkérdezett bankok még jellemzően arra számítottak, hogy devizahiteles ügyfeleik tíz százaléka igényli majd a törlesztőrészlet rögzítését, az elmúlt napok szélsőséges árfolyam-ingadozásai után azonban valószínűleg ennél magasabb lesz majd arány – különösen, hogy elemzők nem várnak javulást a következő hetekben sem.