Banktitok-korlátozás Oroszországban?
Oroszországban a bankok kötelesek lesznek információt szolgáltatni az állami hivatalra pályázók és közvetlen családtagjaik számláiról és banki műveleteikről – feltéve, hogy az Állami Duma elfogadja Dmitrij Medvegyev április végén beterjesztett törvénytervezetét. Az elnök újabb antikorrupciós fegyverét a parlamenti pártok üdvözölték, de megvalósíthatóságát és hatékonyságát kétségesnek tartják.
A törvénytervezet értelmében az adatszolgáltatási kötelezettség az ingatlan-nyilvántartókra is ki fog terjedni. Dmitrij Medvegyev szándéka szerint ezzel el lehetne érni, hogy a köztisztviselők kötelező évi nyilatkozataikban a valósághoz hívebb képet adjanak vagyoni helyzetükről. Ugyanis a 2010-es vagyonnyilatkozatok ellenőrzése során, amelyet ugyancsak az elnök rendelt el, az
a Főügyészségtöbb mint hatezer közszolgát, köztük 200 szövetségi szintű állami vezetőt vont fegyelmi felelősségre. Összességében több mint negyvenezer mulasztást rögzítettek az ellenőrök, akik szerint a hivatalnokok ügyesen kibújnak törvényi kötelezettségeik alól, s kiváltképp az ingatlanok, részvények és tulajdoni hányadok bevallásában tanúsítanak feltűnő hanyagságot és feledékenységet.Másfelől a gazdasági bűncselekményekkel foglalkozó belügyminisztériumi szakértők szerint az előző évihez képest tavaly megháromszorozódott és meghaladta a 61 ezer rubelt a közszolgák által elfogadott kenőpénz átlagos összege. 2010-ben 30%-kal több hivatalnok csábult el, s az idei felderített ügyek azt jelzik, hogy mind több magas rangú köztisztviselő hagyja magát egyre nagyobb, olykor több tízmillió dolláros összegekkel megvesztegetni. A kenőpénzek növekedését a belügyi szakemberek különös módon a felderítés növekvő eredményességével hozzák összefüggésbe. Mint mondják, a korrupció reálisan veszélyes ügynek kezd bizonyulni, és a hivatalnokok nem akarnak aprópénzért kockáztatni.
Az elnök újabb törvény-kezdeményezését a kormányzó Egységes Oroszország üdvözölte, s megígérte, hogy mindent megtesz a mielőbbi elfogadásáért. A parlamenti ellenzék képviselői is meg fogják szavazni a törvényt, noha hatékonyságában erősen kételkednek. A leginkább érintett állami hivatalnokoknak úgyis rengeteg lehetőségük van arra, hogy értékeiket külföldre mentsék ki, mutattak rá az ellenzéki frakciók vezetői. Sőt, a banktitok hazai korlátozása csak ösztönzi majd a tőkekiáramlást. A kommunisták szerint ugyan a rajtakapottak vagyonának elkobzása jobban segítené a korrupció visszaszorítását, de éppen ők a többi ellenzéki párt egyetértésével terjesztették a duma elé azt a törvénytervezetet, amely a köztisztviselői magánkiadások ellenőrzését teszi lehetővé.
***
Még 1992-ben Oroszország első elnöke, Borisz Jelcin a korrupcióellenes harc jegyében elrendelte, hogy állami hivatalnokok évente nyilatkozzanak aktuális jövedelmi és vagyoni helyzetükről. 2008-ban Dmitrij Medvegyev elnök a korrupció érzékeny pozíciókat betöltő közszolgák családtagjait – házastársait és kiskorú gyermekeit – is kötelezte nyilvános nyilatkozattételre.
A
Kreml honlapjánközzétett vagyonnyilatkozata szerint Dmitrij Medvegyev 2010-ben 3, 378 milliós jövedelemre tett szert, ez alig valamennyivel több, mint a megelőző évi keresete. Felesége, Szvetlánaegy 1999-es VW Golf tulajdonosa, három bankszámláján nincs pénz. Kiskorú fiúk, Ilja teljesen vagyontalan. A házaspár közös tulajdonában egy körülbelül 370 négyzetméteres lakás és 14 bankszámla van, rajtuk összesen alig öt millió rubellel.Vlagyimir Putyin miniszterelnök jövedelme tavaly 5,042 millió rubel volt, csaknem 30%-kal több a megelőző évinél. A
kormány honlapjánközzétett nyilatkozatában Putyin egy lakás, két GAZ és egy Niva gépkocsi, egy utánfutó, egy garázs és egy nagyobb földbirtok tulajdonosának mondja magát. Ljudmila Putyina146 ezer rubelt keresett a múlt évben, 250-szer többet, mint a 2009-ik évi 582 rubel.A tavalyi vagyonnyilatkozatokból az derül ki, hogy az államirányítás csúcsain lévő közszolgák jövedelmei kissé elapadtak, de legtöbbjük így is jócskán vagyonosabb az elnöknél, illetve a kormányfőnél.
A „Kreml emberei” – azaz az elnöki hivatalok tisztségviselői közül 2010-ben
Alekszandr Hloponyin, az elnök észak-kaukázusi körzeti politikai megbízottja volt a leggazdagabb, aki 23 millió rubelt keresett tavaly – 44 millióval kevesebbet a megelőző évinél. Ugyanakkor felesége, Natalija több mint 93 milliót vallott be, és ezzel az első helyre került a Kreml-hivatalnokai és hitveseik között.A házaspár tulajdonában van egy Jaguar, egy Bentley Arnage, egy Mercedes Benz CL 65 AMG gépkocsi, egy Shoreland PWC-1000 utánfutó és egy Harley Davidson. 24 nagy földbirtokuk mellett lakásaik vannak Oroszországban és Olaszországban.
Hloponyinékat
Pavel Asztahovügyvéd, az elnök gyermekjogi megbízottja követi, aki csaknem 20 millió rubelt keresett 2010-ben, míg hitvese több mint 3 milliós jövedelemre tett szert. Vannak nagy értékű gépkocsiaik, lakásaik otthon és Monacóban, ezt tetézi földbirtok és egyéb ingatlan tulajdon.A „Fehér Ház emberei”, azaz a kormányhivatalnokok közül Jurij Trutnyev természeti erőforrásokért és környezetvédelemért felelős miniszter a csúcstartó 114,7 millió rubeles jövedelmével. De a leggazdagabb a Suvalov házaspár. Igaz, hogy
Igor Suvalovminiszterelnök-helyettes csak 14,5 milliót keresett, de felesége, Olga 372 millió rubeles jövedelmet vallott be – és ez csaknem 300 millióval kevesebb, mint 2009-ben. A házaspár több ingó és ingatlan vagyontárgy mellett három Mercedest, egy Jaguart, egy Ford gépkocsit és egy ZIL limuzint birtokol.Kormányzók közül 2010-ben 91 millió rubellel a Krasznojarszki határterület irányítója tartotta az elsőbbséget. Őt követte a Kabardin-Balkár Köztársaság vezetője 87,34 millióval, a harmadik helyre a Permi határterület kormányzója került, akinek a jövedelme egy év alatt a 40-szeresére nőtt, és 2010-ben több mint 83 millió rubelt tett ki.
A témához tartozik:
További írások Oroszországról az
oroszline.huoldalain