Bankár legyél, ne ápoló!
A legjobban a banki és informatikai területen, legrosszabbul az egészségügyben és a textiliparban dolgozók keresnek Magyarországon - derül ki a Merces bérinformációs portál három országban végzett, 53 gazdasági szektort átfogó összehasonlításából. Az átlagok közötti különbség akár két és félszeres is lehet. Csehország, Szlovákia és Magyarország átlagfizetéseinek összehasonlításából kiderül, az országok között nincs jelentős eltérés az egyes szektorok sorrendjét tekintve.
A legjobban a banki és informatikai területen, legrosszabbul az egészségügyben és a textiliparban dolgozók keresnek Magyarországon - derül ki a Merces bérinformációs portál három országban végzett, 53 gazdasági szektort átfogó összehasonlításából. Csehország, Szlovákia és Magyarország átlagfizetéseinek összehasonlításából kiderül, az országok között nincs jelentős eltérés az egyes szektorok sorrendjét tekintve.
A fizetési különbségeket az egyes országokon belüli régiós eltérések tovább növelhetik, a fővárosokban megközelítőleg a kétszeresét lehet keresni ugyanazzal a munkával, mint a legrosszabbul fizetett megyékben. Az országok között különbség az átlagfizetések nagyságában érhető tetten, Csehországban nagyobb fizetést kapnak a munkavállalók, mint Szlovákiában vagy Magyarországon. Mivel az adórendszer eltérő, nettó fizetést tekintve a magyarok keresnek a legkevesebbet. Szlovákiában 30 százalékkal, Csehországban 60 százalékkal magasabb a nettó fizetése az ugyanabban a munkakörben dolgozóknak.
A média- és marketingágazatokban elmaradnak a fizetések a vélelmezettől Magyarországon. Az első hat helyet Magyarországon sorrendben a leasing, az informatika, a gyógyszeripar, a bankszektor, a személyi, üzleti, befektetési tanácsadás és a biztosítási terület szerezte meg. Az átlagos nettó munkabér ezekben a szektorokban 281 és 351 ezer forint között alakul. A médiával és marketinggel foglalkozó munkakörök átlagfizetése 256 ezer forint, ezzel csak a 13. és 14. helyen szerepelnek.
A felmérést készítők szerint meglepően hátul, a 34. helyen végzett - a köztudatban szintén a jól fizetettek között számon tartott - könyvelés és könyvvizsgálás, ahol az átlagbér mindössze 205 ezer forint. Az állami alkalmazottak bérezése vegyes képet mutat. Az egészségügyben dolgozók bruttó havi juttatása 157 ezer, az oktatásban pedig átlag 169 ezer forintot keresnek. Az államigazgatási szervezetekben elérhető 229 ezer forint viszont a közepesen fizetett területek között szerepel.
Az adatokból csak a legális foglalkoztatásból eredő jövedelmek derülnek ki. A feketén és szürkén foglalkoztatottak arányát hazánkban 20-30 százalékra becsülik, s hogy ez mekkora keresetet vagy plusszjövedelmet jelent, nehéz felbecsülni. Egy közelmúltban publikált tanulmány szerint az így szerzett kereset teljes összege meghaladhatja az ezermilliárd forintot.