Augusztusban és szeptemberben rekordot dönt a személyi hitelek piaca, sokan csak kölcsönből tudják fizetni a tanévkezdést

2018. augusztus 27., 16:48

Szerző:

Számos család csak hitelből tudja finanszírozni a tanévkezdést, ezért a személyi kölcsönök piaca augusztus-szeptemberben rekordokat döntöget – írja a Népszava.

A tanszerek, a ruhák és cipők megvásárlásán túl a nagyobb gyerekeknek albérletet is kell keresni, amelyért több havi kauciót kell fizetni. Az elmúlt években a május-júliusi időszak személyihitel kihelyezéseinél akár 12 százalékkal is magasabb volt az augusztus-októberi mennyiség. Míg 2015. május-júliusában például mintegy 34 milliárd forint személyi kölcsönt folyósítottak a bankok, augusztus-októberben már 38 milliárdot.

Tanévkezdés - Tanszervásárlás Budapesten Tanévkezdés - Tanszervásárlás Budapesten
Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Azóta még népszerűbbek a személyi kölcsönök, mivel a kamatok rekord alacsonyak, és ingatlanfedezet nélkül lehet igénybe venni. Tavaly már mindkét időszak erős volt, így május-júliusban 88, ősz elején 86 milliárd forint hitel folyósítottak. Veres Patrik, a Bank360 szakértője azt mondta a portálnak, hogy valószínűleg idén sem törik meg a lendület, és akár a májusi közel 44 milliárd forintos rekord is megdőlhet szeptemberben.

A bankok visszajelzései alapján a legtöbb ügyfél ebben az időszakban tanszerek, bútorok, műszaki cikkek – például laptop vagy mobiltelefon – vásárlására veszi fel a kölcsönt, de költenek lakásfelújításra, vagy autóvásárlásra is. A Bank360 statisztikái szerint ilyenkor általában 1-1,5 millió forint körüli személyi kölcsönöket vesznek fel az ügyfelek.

Már rögtön az első negyedévben elérte az egész évre tervezett hiánycél 58 százalékát a kormány, aminek két legfőbb oka a 13. havi nyugdíj kifizetése, valamint a magas hozamú inflációkövető lakossági állampapírok után fizetendő kamatok voltak. Ebből adódóan a költségvetés kiigazítása elkerülhetetlen, amit minden bizonnyal a lakosság is megérez majd.

Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.