Államadósság: magyarázzák a bizonyítványt
Bár az Orbán-kormány évek óta az államadósság ellen harcol, nem csökken a magyar államadósság, sőt: az első negyedéves adatok szerint tavaly ilyenkorhoz képest 2,5 százalékkal nőtt a magyar állam tartozása. A növekedést elismerte az NGM is, igaz, szerintük az IMF-törlesztés miatti tartalékolás az ok.
A magyar államháztartás GDP-arányos adóssága március végén az Eurostat adatai szerint 23 339 510 millió forint, a GDP 82,4 százaléka volt. Az előző negyedév végén 22 385 620 millió forint, a múlt év első negyedének a végén pedig 22 402 732 millió forint, a GDP 79,2 százaléka, illetve 79,9 százaléka volt az adósságállomány.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint az időarányosnál magasabb forintállampapír-kibocsátások növelték meg az adósságállományt az év első hónapjaiban, ennek köszönhetően azonban az ország a nemzetközi befektetői hangulat esetleges romlása esetén is meg tud felelni törlesztési kötelezettségeinek. A szaktárca keddi közleményében hangsúlyozza: a jelenlegi kormány „a médiában megjelent megalapozatlan és szakmaiatlan valótlan állításokkal szemben” hivatalba lépése óta elkötelezett az államadósság tartós csökkentése mellett, és olyan gazdaságpolitikát folytat, amely ezt lehetővé is teszi.
Az NGM közleményében kifejti: az adósságállományt a magas forintállampapír-kibocsátások növelték. Az év első hónapjaiban az időarányos tervet meghaladó bruttó forintkibocsátások valósultak meg, ami által stabilabbá válik az adósság finanszírozása az év hátralévő részében. „Az NGM tisztában van az államadósság jelenlegi szintjével. Nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni, hogy az adósság hullámzik, alakulását csak hosszabb távon és csak GDP-arányosan vizsgálva lehet objektív képet kapni. Az államadósság valóságos mértékét az idén esedékes törlesztőrészlet, valamint a jövő évi törlesztőrészlet esetlegesen előrehozott kifizetése után lehet látni” – tartalmazza a közlemény.
Az NGM – ahogy fogalmaznak – tisztában van az államadósság jelenlegi szintjével, Selmeczi Gabriella azonban, úgy tűnik, nincs. A magyar államadósság csökkenő pályára állt, ezt mindenki tudja – reagált az államadósság-adatokkal kapcsolatos ellenzéki nyilatkozatokra a Fidesz szóvivője keddi budapesti sajtótájékoztatóján. Azt a hamis látszatot kelteni, hogy Magyarországon nem csökken az államadósság, egész egyszerűen hazugság" – mondta a Fidesz szóvivője.
MSZP: A kormány bukását jelzi az ország ismételt eladósodása
Az MSZP szerint az Orbán-kormány csődjét, legfontosabb célkitűzésének elbukását jelenti, hogy Magyarország az Eurostat legfrissebb adatai alapján elvesztette az államadósság elleni háborút. Tukacs István szocialista országgyűlési képviselő fogalmazott így kedden, az MTI-hez eljuttatott közleményében, hangsúlyozva, az európai statisztikai adatok alapján Magyarország ismét a legeladósodottabb tíz uniós ország közé került, a bruttó közadósság GDP-hez viszonyított aránya ugyanis 82,4 százalékon áll.
„Kimondhatjuk: ezzel az Orbán-kormány megbukott” – hangsúlyozza Tukacs István, hozzátéve: „A mérhetetlen megszorítások értelmetlenné váltak, a magán-nyugdíjpénztári vagyon lenyúlása és az emberek pénztárcájának kiürítése teljesen felesleges volt.” „Semmivé foszlott” minden, amiért a kormány létrehozta a Nemzeti Együttműködés Rendszerét, amiért a „fideszes kétharmad a négymillió szegény országává tette hazánkat, ami miatt harminc új adót vetettek ki az emberekre” – fejti ki az ellenzéki politikus.
Az MSZP mindezekre hivatkozva lemondásra szólítja fel Orbán Viktort, továbbá elvárják, hogy a kormányfő kérjen elnézést a magyar lakosságtól, amiért „három évig a bolondját járatta” velük. Tukacs István szerint az ország vezetését olyanokra kell bízni, akik képesek növekvő pályára állítani a tönkretett magyar gazdaságot, és ezáltal elérni, hogy az emberek napról napra jobban éljenek, az MSZP pedig készen áll erre.
Együtt–PM: Napi szinten okoz veszteséget az Orbán–Simicska-rezsim
Az Együtt–PM-szövetség szerint hiába volt a sok áldozatvállalás, Magyarország államadóssága újra emelkedik, s Orbán Viktor miniszterelnök „vesztes háborúinak a magyarok fizetik meg az árát”. A szövetség kedden az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, hogy a napvilágot látott adatok szerint egy év alatt az Európai Unió nyolcadik legnagyobb mértékű államadósság-növekedését szenvedte el az ország.
Az Együtt–PM kiemelte, hogy Orbán Viktor 2010-ben háborút hirdetett az államadóssággal szemben, „legalábbis akkor ez volt a magyarázata arra, miért nyúlja le egyik napról a másikra 3 millió magyar polgár mintegy 3000 milliárd forintnyi nyugdíj-megtakarítását”. Ez a „durva lépés” több millió magyar jövőbeli nyugdíját veszélyezteti, ráadásul számos befektetőt riasztott el Magyarországról, így hozzájárult a munkahelyek megszűnéséhez is – tették hozzá.
„Magyarországnak, a magyar vállalkozásoknak és családoknak napi szinten okoz veszteséget az Orbán–Simicska-rezsim” – írta az Együtt–PM, hozzáfűzve: „2014-ben ezért fogjuk elzavarni ezt a kártékony rezsimet.”