Alig fogjuk megérezni a drasztikus gázáresést
Örülhetnek az európai fogyasztók: a Gazprom új prognózisa szerint csaknem a felére csökken az idén a tavalyihoz képest az Oroszországból érkező gáz ára. A magyar felhasználók örömébe üröm vegyül, mert a forint gyengülése és a nagykereskedőnek adandó árkompenzáció miatt nálunk jóval kisebb lesz az árcsökkenés mértéke.
A nyersolaj világpiaci árának visszaesése miatt a legnagyobb orosz gáztermelő és exportáló, a Gazprom kénytelen volt átírni az idei terveit. Mivel a nemzetközi árképzési rendszer 6-9 hónapos csúszással az olajhoz köti a gáz piaci árát, a cég várható bevételei az idén drasztikusan esni fognak. Míg tavaly átlagosan 410 dollárt kaptak ezer köbméter földgázért, addig az idei átlag legfeljebb 280 dollár lesz a vállalat kalkulációi szerint. A tendencia emellett csökkenő: éppen a csúsztatott árképzés miatt a második félévre már 200 dollár alá eshet az ár, és tartósan az alatt is maradhat. Ráadásul a kereslet is valamelyest csökkenni fog a válság miatti fogyasztás visszaesés nyomán.
Ami rossz a termelőnek, jó a fogyasztónak. Az orosz gáz meghatározó felvevői piaca Európa, amely éppen eleget szenvedett az energiahordozók magas ára miatt. Most visszalendül az inga, ami nagyon kedvező hatással lehetne a gazdaságra, ha nem lenne éppen általános recesszió. De sajnos van és még lesz is egy darabig, s éppen ez a legerősebb árcsökkentő tényező. A nadrágszíj összehúzására kényszerülő lakosság számára mindenesetre a kevés jó hír egyike, hogy a gázért lényegesen kevesebbet kell fizetnie.
Hogy pontosan mennyivel, az országonként változik. Az egyik legfontosabb tényező az import aránya a belső felhasználásban. Hazánk estében ez csaknem 90 százalék, azaz megfelelő nagyságú belföldi termelés hiányában szinte teljesen ki vagyunk téve a világpiaci mozgásoknak. További árbefolyásoló tényező, milyen belső költségek és adók rakódnak az importra. Itt kell figyelembe venni a hazai hálózat, valamint a tárolókapacitások fenntartását és működtetését, a vámot, a jövedéki és forgalmi adót stb. Mindezeket együttesen figyelembe véve határozza meg a kormány a nagykereskedelmi árat.
Hiába csökken tehát felére az importár, a fogyasztók ennél kevesebbet fognak érezni, ahogy a korábbi drasztikus, két és félszeres drágulás is csak részben jelentkezett nálunk, bár a lakosság azt is megszenvedte. További kedvezőtlen tényező, hogy a forint az idén jóval gyengébb lesz a tavalyinál, márpedig a gázt dollárért vesszük. Bő félévvel ezelőtt, amikor az olajár a csúcson volt, 160 forintért vehettünk egy dollárt, jelenleg 225 körül mozog az árfolyam, de néhány nappal ezelőtt 230 felett is volt. Elemzők becslése szerint az elkövetkező hónapokban jó esetben 210-220 között mozoghat a kurzus, ez pedig 25-30 százalékos gyengülés az előző évhez képest. Ennyit máris levonhatunk a várható gázárcsökkenésből.
Ez még nem minden. Politikai és szociális megfontolásból a kormány az elmúlt egy évben nem engedte a kalkulációk alapján indokolt szintre emelni a gáz nagykereskedelmi árát, ami több mint százmilliárd forintos veszteséget okozott a kereskedelmet bonyolító E.On cégnek. Cserébe azt ígérték, hogy ezt az idén kompenzálni fogják neki. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy nem csökkentik a belföldi árat az olcsóbb import által lehetséges mértékben, így a nagykereskedőnek extra nyeresége keletkezik, amivel pótolhatja korábbi veszteségeit. Ennek és a gyengébb forintnak az együttes hatása az lehet, hogy a magyar fogyasztók számára csak néhány százalékkal lesz olcsóbb a gáz az idén.
Az orosz gáz árának csökkenése negatív következményekkel is járhat: megnehezítheti az új gázvezetékek építését. A Gazprom már bejelentette, hogy bevételeinek csökkenése miatt lassítják a fejlesztéseket, és ez érinti az Ukrajnát elkerülő Déli Áramlatot is, amelynek átadása várhatóan 2013-ról 2015-re tolódik. Ráadásul a beruházás drágább lesz a tervezettnél, igaz, a kapacitása az eredetileg tervezett évi 31 milliárd köbméter helyett 47 milliárd lesz. Az uniós Nabucco projekt felgyorsításának sem kedvez az olcsó gáz, mert a megtérülést bizonytalanabbá teszi. A magánbefektetők eddig sem voltak túláradóan lelkesek, a világpiaci fejlemények pedig most még óvatosabbá teszik őket.