Akár 20-30 százalékkal is csökkenhet a fizetésünk

Ha a mai formájában lép életbe az új munka törvénykönyve, annak több millió vesztese lesz; sokaknak akár 20-30 százalékkal is csökkenhet a fizetése - állítja az MSZP.

2011. augusztus 19., 15:31

Gúr Nándor, az Országgyűlés foglalkoztatási bizottságának szocialista elnöke szerint a délutáni műszakpótlék eltörlése és az ugyanilyen éjszakai juttatás csökkentése, valamint az, hogy a túlóra után nem jár majd automatikusan bérpótlék, akár negyedével is csökkentheti egyes munkavállalók fizetését. A változtatások ráadásul az egykulcsos személyi jövedelemadóhoz hasonlóan elsősorban az alacsonyabb keresetűeket sújtják majd, hiszen jellemzően ők dolgoznak több műszakban - írja a

Népszava Online.

Az MSZP-s politikus kifogásolta a szabadság időtartamának tervezett csökkentését is, megjegyezve: ez eddig 45 éves kortól járt, a változások bevezetését követően azonban már csak 51 éves kortól járna évi 30 nap szabadság, és csökkenne a fiatal munkavállalók szabadnapjainak száma is. Úgy vélte, ideje, hogy Orbán Viktor miniszterelnök változtasson a tervezeten. Ellenkező esetben az MSZP kész a demonstrációra is, és összefogásra szólította fel a munkavállalókat a jogszabálytervezet ellen.

Eközben a munkavállalói érdekképviseletek már eldöntötték, hogy hangot adnak nemtetszésüknek. Négy szakszervezeti konföderáció szerdán bejelentette, hogy szeptember 12-ére, az Országgyűlés őszi ülésszakának első napjára demonstrációt szerveznek a Kossuth térre. Szerintük az elmúlt egy évben sorozatosak voltak azok a döntések, amelyek súlyos hátrányt okoztak a munkavállalóknak, az őszi ülésszakon pedig új jogszabályt "kényszerítenek" rájuk.

A "Ne tovább" jelszavú demonstrációra készülő szövetségek egyike, az Autonómok elnöke lapunknak azt mondta: fel kívánják hívni a képviselők figyelmét a személyes felelősségre, vagyis arra, hogy döntésükkel árthatnak és használhatnak is a munkavállalóknak. "Eddig inkább ártottak" - vont mérleget Borsik János. Hozzátette: a munka világát érintő döntések kezdenek komoly társadalmi feszültségeket okozni. Úgy vélte, "rossz ellenséget választott a háborúzni szerető kormány."