Adóemelést akarnak
Rendkívüli idők rendkívüli megoldásoknak kedveznek: Franciaország 16 dúsgazdag polgára felhívásban kérte a kormányt, vessen ki különadót rájuk, a legvagyonosabbakra, hogy lehetőségeik arányában vehessék ki részüket az ország gazdasági stabilitását célzó erőfeszítésekből. A felajánlkozás a legjobbkor jött, a francia kormány a héten dönt azokról a megszorító intézkedésekről, amelyek biztosíthatják az idei évre bevállalt 5,7 százalékos költségvetési hiány teljesítését és jó esetben lefékezik a 85 százalékot meghaladó államadósság növekedését.
A baloldali Le Nouvel Observateurben megjelent közlemény aláírói valamennyien jelentős vagyon birtokosai, többnyire nemzetközi hatókörű óriáscégek első számú vezetői. Közös nyilatkozatuk szerint a jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetben, amely ”egyaránt fenyegeti Franciaország és Európa jövőjét, s akkor amikor a kormány minden francia szolidaritására és részvételére igényt tart”, az aláírók „szükségesnek ítélik, hogy maguk is hozzájáruljanak a kollektív erőfeszítéshez”. Ennek kapcsán leszögezik: tudatában vannak, hogy ők maguk „teljes mértékben haszonélvezői voltak a francia modell nyújtotta előnyöknek és az azt segítő európai környezetnek, amelyhez kötődnek, s amelynek megőrzéséhez hozzá akarnak járulni”. Az aláírók végezetül arra is figyelmeztetnek, a különadóval vállalt hozzájárulás önmagában nem megoldás, bele kell illeszkednie a kiadások és a bevételek területén végrehajtandó általános reformintézkedésekbe, amelyek a stabilitás helyreállítását és a növekedés felgyorsítását szolgálhatják.
A közös fellépés kezdeményezője Maurice Lévy, a Publicis reklámügynökség vezérigazgatója, aki Warren Buffett amerikai milliárdos ötletét tette magáévá. Csatlakozott hozzá Lilian Bettencourt, Európa leggazdagabb asszonya, a l’Oréal kozmetikai birodalom örököse (20 milliárd dollárra becsülik vagyonát), és vállalatának vezérigazgatója, valamint többek között a Danone vezérigazgatója, Franciaország legjobban fizetett vállalatvezetője (2010. évi keresete 4,4 millió euró, azaz cca. 1,2 milliárd forint volt), a France Télécom első embere, a PSA Peugeot Citroen autógyár vezérigazgatója, a Total vezetője, az Air France légitársaság és a Société Générale bankhálózat vezérigazgatója.
A legvagyonosabbak kivételes megadóztatása szinte már eldöntött tény, miután az előző napokban e kivételezett réteg nem egy képviselője külön-külön is felajánlotta aktív segítségét a költségvetésben keletkezett hiány pótlásához. A kormány részéről elhangzott tervek szerint az 1-2 százalékos különadót azokra fogják ráterhelni, akik évente egymillió eurónál magasabb adóköteles bevételre tesznek szert. Az előzetes számítások alapján mintegy 30 000 ember esik ebbe a jövedelmi sávba, így már egyszázalékos adóemelés is 300 millió euró pluszbevétellel gazdagíthatja a költségvetést.
Betrand Delanoe, Párizs szocialista főpolgármestere szélesebb körre szeretné kiterjeszteni a különleges intézkedés hatályát. Javaslata szerint attól a legalább 150 000 adózótól kellene kérni a rendkívüli hozzájárulást, akinek vagyona meghaladja az ötmillió eurót, s havi bevétele 20 000 euró vagy több.
Kik a leggazdagabbak?
A francia statisztikai hivatal (Insee) nem határozza meg a gazdagság küszöbértékét, de a lakosság 1 százalékát a „nagyon magas jövedelmű személyek” kategóriájában tartja számon, ide sorolja azokat az adóalanyokat, akiknek éves jövedelme 88 200 eurónál magasabb. 2008-ban 363 903 francia tartozott e kivételezett körbe. A ”nagyon magas jövedelműek” tíz százaléka, mintegy 3600 fő 2008-ban legalább évi 732 300 euró jövedelmet vallott be, ők alkotják a ”leglazábbak” exkluzív társaságát.
A legjobban eleresztett franciák igen magas kulccsal adóznak, de ők részesülnek a legtöbb adókedvezményben is. Ez magyarázza azt a tényt, hogy a legmagasabb adósávba eső, 41 százalékos kulccsal adózó gazdag franciák jövedelmüknek átlagosan csak 25 százalékát fizetik be az államkasszába. Az adópiramis csúcsán lévő különösen gazdag adózók egynegyede már csak 15 százaléknyi adót fizet, a progresszív adózás ugyanis egy bizonyos jövedelem felett megszűnik.