„A villanyszámla is részletesebb, mint a Quaestor-károsultak elszámolása”

Több mint hatezer Quaestor-károsult juthat magasabb kártalanítási összeghez a kárrendezésükről szóló törvény módosításának eredményeként, a változtatás mintegy 1,36 milliárd forintos többletkiadást jelent – ismertette Völner Pál (Fidesz) a képviselői indítványként kezdeményezett változtatást. Az ellenzék szerint a kormányzat most sem ült le tárgyalni a károsultakkal, így a változtatás nem feltétlenül szolgálja az érdeküket.

2016. június 9., 06:05

A politikus elmondta, hogy a változtatás több mint tízezerötszáz

károsultelszámolását érinti, közülük több mint hatezernél növekedne a megállapított ellenérték. Meghaladja az ötszáznegyvenet azok száma, akik eddig egyáltalán nem lettek volna jogosultak kártalanításra, a módosítás viszont biztosítja számukra. Kifejtette: a kárrendezési törvény alapvető célja volt, hogy a befektetők a befektetett tőkéjüket kapják vissza úgy, hogy abból a már megszerzett hozamokat levonják. Egyeseknél azonban a kárrendezési alap az elmúlt nyolc évben realizált hozamnál többet vont le.

Ennek oka, hogy a

Quaestorbefektetői nemcsak a kibocsátáskor vásároltak kötvényeket, hanem másodlagos piacon is – ismertette –, azok vételárában pedig a befektető az időarányos kamatot is megfizette, amelyet még nem írtak akkor jóvá. Később pedig az értékpapírszámlákon a kötvény lejártakor a teljes kamatösszeg jelent meg. Ebben az esetben azonban az itt jóváírt kamat nem tekinthető teljes egészében realizált hozamnak, ezért kell pontosítani a kárrendezési törvény hozam meghatározására vonatkozó rendelkezését.

NGM: Pontosítani kell a hozam fogalmát

Hornung Ágnes, a nemzetgazdasági tárca államtitkára közölte: a módosítás technikai, a hozam szó pontosabb megfogalmazását tartalmazza. Megjegyezte: továbbra is változatlan a cél, hogy a befektetők a befektetett tőkéjükhöz jussanak hozzá.

A változtatást – amely bevezeti a jövedelem fogalmát – a folyamatban lévő eljárásokra is alkalmazni kell.

Fidesz: Kedvezőbb helyzetet teremt a módosítás

Mengyi Roland (Fidesz) a gyakorlati tapasztalatokkal indokolta a változtatás szükségességét, mint fogalmazott, többen jelezték az anomáliákat. Nyilvánvalóvá vált, hogy az egyik kötvény tekintetében rendezni kell az elszámolást, mert ott a hozamszámítás és a kamatlevonás összege eltért.

A módosítás a folyamatban lévő ügyekre is vonatkozik, vagyis azokra, akik már megkapták az értesítést a kárrendezési alaptól – közölte. A pontosítás a jogosultak számára egyértelműen kedvezőbb helyzetet teremt – jelentette ki.

MSZP: Csupán kommunikációs fogás a változtatás

Szakács László (MSZP) szerint a kormány most felismert egy problémát, holott sok gond van a törvénnyel.

A képviselő csupán kommunikációs fogásnak értékelte az előterjesztést a nyári szünet előtt. Kifogásolta, hogy azt jelen esetben is kivételes eljárásban tárgyalja a Ház. Szerinte egyhavi villanyszámla is részletesebb, mint az az elszámolás, amit a károsultak kaptak, épp ezért nem értette, hogy a kormányoldal elutasította a részletes tájékoztatást előíró kezdeményezését – írja az MTI.

Bírálta azt is, hogy a károsultakat a törvény lemondatja a jogorvoslat jogáról.

Kijelentette: a törvény nem kártalanítást, hanem faktorálást hajt végre, megveszi valamennyiért a követelést, amivel szemben nem lehet kifogással élni.

LMP: A zavarosban halászókat segíti a változtatás

Schmuck Erzsébet (LMP) megismételte pártja álláspontját arról, hogy pilótajáték zajlott a Quaestornál, amelybe minisztériumok is beszálltak.

Azt mondta: kapkodva, egy nap alatt átverve, dilettáns módon hozták meg a kártalanításról szóló törvényt. A károsultak azóta is rendszeresen tüntetnek, például azért, hogy ne számolják hozamnak azt, ami nem az. Bírálta, hogy a kormányzat most sem ült le tárgyalni a károsultakkal, így a változtatás nem feltétlenül szolgálja az érdeküket.

A módosítás szerinte megint „a zavarosban halászókat” segíti, a kormány pedig a kárrendezési alap érdekét előbbre tartja a károsultakénál.

Völner: A kormányzat javított a befektetők helyzetén

Völner Pál előterjesztőként a vitára úgy felelt: az alapproblémát a cég csődje okozta, a legnehezebben pedig felszámolási eljárás keretében lehet hozzájutni egy követeléshez, vagyis szerinte minden kormányzati intézkedés csak javított a befektetők helyzetén.

Az ülésen elnöklő Hiller István az összevont vitát lezárta.