A vállalkozások bizonytalan helyzetét jelzi a gazdasági fejlődésindex csökkenése
A GFI év eleje óta azt mutatja, hogy gazdasági folyamataink fejlődése nehezen ér el egy tartósan magas fejlődést – írja a Policy Agenda. A GFI pénzügyi mutatói az előző negyedévhez viszonyítva kissé romlottak ugyan – jelezve, hogy a gazdálkodásban változatlanok az adó- és járulékterhek, valamint a bérezéssel kapcsolatos problémák –, de makroszinten az adósságállomány felminősítése által is jelzett kedvező monetáris-fiskális környezet biztonságot jelent a finanszírozásban.
© Unsplash.com
Az elemzés szerint az ez évi, igen kedvező 2 százalék körüli költségvetési hiány mellett az államháztartás belső szerkezete komoly társadalmi feszültségek takar el. Az IMF például 2017-re már növekvő, 3 százalékhoz közeli hiányt jósol és adósságállományunk csökkentését sem látja megalapozottnak. Az egészségügy, oktatás és szociális területek alulfinanszírozottá váltak, és ez komoly társadalmi feszültségek alapjait is jelenti.
A GFI-indexben a háztartási gazdálkodás indikátorai lényegében nem változtak: a munkanélküliség mért mutatója kedvezően alakul, a vagyoni helyzet összességében nem romlik. A reálkeresetek mintegy 7 százalékkal nőnek és a fogyasztás feltehetően 4,5 százalékkal fog bővülni 2016-ban. A Policy Agenda ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a részletes, az egyes jövedelmi helyzetű családok helyzetét bemutató elemzések azonban nem lehetségesek a jövedelmi egyenlőtlenségek vizsgálatát is lehetővé tévő adatbázisok hiánya miatt. Feltehetően a háztartások helyzetében egyre növekednek a különbségek, a jövedelmi olló gyorsan nyílik, azaz a felső és alsó tizedekbe tartozó családok jövedelmi-vagyoni eltérései egyre nagyobbak.
A magyarországi vállalkozói szféra gazdálkodása nem javul érezhetően – olvasható az elemzésben. A harmadik negyedévben kedvező német IFO-index által jelzett export piaci konjunktúra mellett az EU konjunktúraindexe júliusban-augusztusban másfél éves mélypontján volt. A Policy Agenda harmadik negyedévi KKV-indexe is a vállalkozások pesszimizmusát jelzi és 47,8 százalékos értékre esett vissza.
Az egyre nagyobb gondokat okozó létszámnehézségek a vállalati gazdálkodás bizonytalanságát fokozzák a régóta meglévő tőkeellátottsági problémák mellett. A hitelezés kedvező alakítása és az adózásban ígért könnyítések segíthetik a cégeket, de azok egyelőre kivárnak, nem jeleznek érezhető fejlesztési-beruházási hajlandóságot.