A szegénység nem a szegények szégyene
"A mai Magyarországon a szegénységben élők, az elszegényedés riasztó veszélyével szembenézni kénytelen családok, gyermekek és idősek aggasztó száma felelős döntéseket és azonnali cselekvést igényel - erre figyelmeztetnünk kell a Szegénység Elleni Küzdelem Világnapján is" - írja szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében az MSZP pártelnöke, frakcióvezetője, Mesterházy Attila.
A jelenlegi kormányzat a szegénységet a közrendet veszélyeztető, a szerencsésebb élethelyzetben élők mindennapjait bosszantó módon megzavaró problémaként kezeli. Az alacsony jövedelmű vagy épp munkanélküli, állást kereső állampolgárok egyre nagyobb tömegét hagyja magára a hatalom. Sokat elárul, hogy az Országgyűlés éppen a Szegénység Elleni Küzdelem Világnapján tárgyalja a hajléktalanokat börtönbüntetéssel és 150 ezer forint bírsággal
fenyegető törvényjavaslatot.
Az elmúlt másfél év kormányzati teljesítménye lesújtó: a legrosszabb körülmények között élők terhei tovább nőttek. A munkavállalók többsége már az idén is rosszabbul járt, a tervezett adó-és járulékemelések miatt a 2012-es év pedig további lecsúszással fenyegeti őket, akárcsak az adójóváírás kivezetése, az ÁFA mértékének 27 százalékra emelése.
A kormány tömeges közmunkával, a korhatár előtt nyugdíjba vonultak, a rokkantnyugdíjasok munkapiacra való visszavezetésével ígér megoldást a foglalkoztatási és megélhetési gondok sorára. Valójában azonban a kormány intézkedései következtében nő a jövedelem-egyenlőtlenség.
2012-ben nehezebb helyzetbe kerülnek a már nyugdíjban lévők és a jövőre nyugállományba vonulók, a rendvédelmi dolgozók, a pedagógusok, az egészségügyben dolgozók, a diákok. A szegények tehát szegényebbek lesznek,
és egyre többen kerülnek majd a szegénység állapotába.
Az adatok már most egészen riasztóak. Magyarországon az éhezés a becslések szerint mintegy 100 ezer embert érint, naponta ennyien nem jutnak elegendő élelmiszerhez. A gyermekek 30 százaléka szegénységben él, és minden tizedik családnak gondot okoz a hónap végén az élelmiszerek megvásárlása. Családok tízezrei veszíthetik el lakhatásukat kezelhetetlen mértékű banki vagy közüzemi tartozásaik miatt.
Baloldaliként és demokrataként ma minden korábbinál inkább szólnunk, tennünk kell az egyenlőtlenségeket tovább növelő, a szolidaritás elemi szabályainak ellentmondó döntések ellen. A szegénység elleni küzdelem nem részérdekekről
szól: nem udvariassági vagy méltányossági kérdés. A szegénység és kirekesztés nemcsak a kormányok és a szegények problémája.
A kormányzat a szegénység elleni átfogó küzdelem helyett az arra érdemes, alattvalóként kezelt állampolgároknak kegyként kiutalt juttatások rendszerét akarja kiépíteni. Az elmúlt hetekben botrányosan ellehetetlenítették a Gyerekszegénység Elleni Program Iroda működését. Tették ezt akkor, amikor a szegénység, a társadalmi kirekesztettség csökkentése az egyik legfontosabb közügy ma Magyarországon. A szociális szakma, a civil szféra elhivatott képviselőivel való őszinte párbeszédet, a hatékony és valódi felzárkóztató programokat kell szembeállítanunk a szegények elleni vádaskodással. Egyetlen polgártársunkról se mondhatunk le csak azért, mert kevésbé szerencsés vagy kevésbé gazdag, művelt családban született. A szegénység kriminalizálása, az indulatok szítása további indulatokat szül, eredményre nem vezet.
A mi felelősségünk, hogy együttes erővel ne a szegények, hanem az igazi ellenség: a szegénység ellen lépjünk fel a jövőben - zárul a közlemény.
Mesterházy Attila,
pártelnök, frakcióvezető