A Pedagógusok Szakszervezetének közleménye a Kormánnyal való egyeztetésről

A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) mindig fontosnak tartotta, hogy nemcsak tagsága, hanem a köznevelési intézmények valamennyi alkalmazottja érdekét képviselje. Tárgyalásai során arra törekedett, hogy feltárja a köznevelés rendszere hiányosságait, és megoldási javaslatokat tegyen a döntéshozók részére.

2016. február 10., 11:23

A Pedagógusok Szakszervezete a Pedagógusok Sztrájkbizottsága tagjaként 2015. decembere óta három alkalommal folytatott szakértői szintű előkészítő tárgyalásokat
azért, hogy az általa megfogalmazott – huszonöt pontból álló – javaslatait elfogadtassa a Kormánnyal.

A tárgyalások lezárásaként 2016. február 12-én a Kormány képviselőiből és a Sztrájkbizottság tagjaiból álló plenáris ülésre kerül sor. A Pedagógusok Sztrájkbizottsága ezért megütközéssel fogadta a hírt, hogy az oktatásért felelős miniszter a folyamatban lévő tárgyalások befejezése előtt új egyeztető fórumot indított Köznevelési Kerekasztal elnevezéssel. Erre a Pedagógusok Szakszervezete is meghívást kapott.

A Pedagógusok Szakszervezetének Országos Vezetősége úgy foglalt állást, hogy nem vesz részt a Köznevelési Kerekasztal alakuló ülésén. A PSZ a Sztrájkbizottság tagjaként tárgyalásokat folytat a Kormánnyal, amelynek lezárásáig nem vesz részt más
egyeztetéseken.

A Pedagógusok Szakszervezete továbbra is ragaszkodik azokhoz a javaslatokhoz, amelyeket a PSZ XXV. Kongresszusa fogadott el. A PSZ továbbra is fenntartja azt a véleményét, szerkezeti változásokra van szükség. A PSZ meggyőződése, a köznevelési intézmények nem lehetnek egy hivatal részei: vissza kell adni jogi, szakmai, gazdasági, munkáltatói önállóságukat.

A PSZ meggyőződése, radikálisan csökkenteni kell a tanulói munkaterheket, csökkentve a kötelező tanórai foglalkozások számát, a kötelező tananyagot, megszüntetve az egész napos benntartózkodást az iskolában. A PSZ meggyőződése, felül kell vizsgálni a pedagógusok foglalkoztatási szabályait, visszaállítva a fix kötelező óraszámokat, megszüntetve a harminckét órás kötött munkaidőt. A PSZ meggyőződése, javítani kell mindazoknak a bérhelyzetén, akik a köznevelési intézményekben nem tartoznak a pedagógus-életpályamodell hatálya alá. A Pedagógusok Szakszervezete őszintén reméli, követeléseit azok is támogatják, akik a Köznevelési Kerekasztal első ülésének résztvevői voltak!