A Népszava lerántja a leplet a Simicska-birodalomról

Értékén kéne kezelni a Simicska-birodalmat - Jó lehetőség kínálkozna a magyar kormánynak, hogy megfontolja Simicska Lajos birodalmának megvásárlását, mivel a Fidesz közeli vállalkozó egyik Nyerges Zsolttal közösen jegyzett svájci cége bezárására kényszerült. Az osztalékot nem fizető és részvényértékét veszítő Mol-ra kidobott 500 milliárdnál ez jobb befektetés lenne. Azért is, mert a Simicska-cégek tulajdonosi háttere legalább olyan talányos, mint a Mol-ból kiebrudalt Szurgutnyeftyegázé volt.

2011. augusztus 24., 15:40

A Fidesz háttéremberének tartott Simicska-birodalomnak példásnak nevezhető gyarapodása egy pillanatra sem áll le. A Fidesz szerint nagy szükségünk is van a nemzeti nagytőke töretlen gyarapodására, akár a magyar állam anyagi részvételével, esetleg szemlesütő támogatásával is, függetlenül attól, hogy ennek bizonyos gyorsító szakaszai svájci cégeken keresztül valósulnak meg a leghatékonyabban - írta a

Népszava.

A cégbirodalom szerényen háttérben meghúzódó tehetséges, és a magyar politikai elittel gyümölcsöző kapcsolatokat fenntartó vetetője főleg azzal tűnik ki, a többi kisebb kaliberű kapitalistasüvölvénytől, hogy üzletpolitikájában a kapcsolati tőkét nem a reálgazdaság vérzivataros környezetében igyekszik pénztőkévé alakítani, hanem a sokkal nyugalmasabb, könnyebben kezelhető állami megrendelések terepén, ahol ma már vitán felül szaktekintélynek számít - szögezte le a napilap.

Még akkor is, ha néha kisebb visszavonulásokat kell fújnia, mint legutóbb augusztus 12-én, amikor megszüntette a nem kevésbé tehetséges és sokoldalú üzletemberrel, Nyerges Zsolttal együtt jegyzet svájci Kft-jét, miután azt nemtelen sajtótámadások érték, mégpedig annak ellenére, hogy senkinek lövése sem volt arról, hogy bármi olyasmi folyt volna a Basis Invest GmbH-ban, amely a hatályos svájci, vagy magyar törvények bármely betűjét sértette volna. Annál is inkább, mert a svájci törvények betűitől eltérően a magyart bármikor Simicska igényeihez igazítja a parlamenti kétharmad, ha azt látja, hogy nemtelen versenytárs jelenik meg, mondjuk az utcai plakátok piacán. Váratlan és meglepő a közös vállalkozás ilyen kurta-furcsa bezárása, mivel a két kényszervállalkozó (mivel nyilván az extraprofit szerzésének kényszere vitte őket együtt ilyen távoli vidékre) korábban egészen jól jövedelmező üzleteket harcoltak ki maguknak a (másokkal) nem olyan barátságos, és az állam minden fillérét keményen a fogához verő Fidesz-kormánytól - írta a Népszava.

A napilap szerint nem kis szerepe lehetett tehát a cégbezárásban a vállalkozókat zaklató magyar sajtónak is, amely nagy előszeretettel kutakodik a milliárdos állami megrendelések körül, ahol - pechjére - mindig látókörébe kerül Simicska Lajos. Vagy váratlan tendergyőzelmeivel, vagy azzal, hogy versenyt sem írnak ki, csak egyszerűen megbízzák a nagy állami megrendelésekkel a már sokszor bizonyított vállalkozót, és társait, köztük az említett Nyerges Zsoltot is. Ilyen például a kolontári vörösiszap kárelhárítási munkája, ahol repkednek az állami milliárdok, szorgosan teljesítenek a Simicskaféle cégek, épül és szépül a környék, vele Simicska birodalma is. Nem arról van szó, hogy aránytalan mértékben jutnak feladathoz Simicska és cégei, tehát, hogy egyre nagyobb szeletet hasít ki az állam által, adófizetői lisztből sütött tortából, hanem arról van szó, hogy a torta lesz egyre nagyobb, így mára már jut belőle Simicska Lajos távoli rokonainak is. (A Pápa melletti Ugodról hozták a kármentesítéshez szükséges murvát. Ezt a bányát a Dolomit 2002 Kft. bérli, melynek tulajdonosa Simicska József és Simicska Tibor. Ők a Fidesz gazdasági holdudvarába tartozó Simicska Lajos távoli rokonai. -Titkos kármentesítés -Népszabadság, 2011. 08. 19.)

A cikk a

Népszava oldalán folytatódik.