A munkaképesek alig több mint fele dolgozik
Kismértékű romlást mutatnak a legfrissebb munkaerőpiaci adatok: nyáron az előző évhez képest nőtt a munkanélküliek és csökkent a foglalkoztatottak száma. Ez is igazolja a gazdasági szakértők véleményét, mely szerint a trend megváltozásához a jelenlegi feltételek nem alkalmasak.
2008. június–augusztusi időszakban a foglalkoztatottak száma 3 millió 914 ezer, a munkanélkülieké 317 ezer fő volt, ami 7,5%-os munkanélküliségi rátát jelentett - olvasható a KSH hétfői jelentésében. A nyári időszakban a 15–74 éves népesség 54,9%-a, a 15–64 éveseknek 61,8%-a, a munkavállalási korúaknak pedig 64,4%-a jelent meg a munkaerőpiacon.
2008 június–augusztusában a 15–74 éves foglalkoztatottak létszáma átlagosan 3 millió 914 ezer volt, ami 31 ezer fővel kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. A nemzetközi összehasonlításban használt 15–64 éves korcsoportra számított foglalkoztatási ráta 57,1%-nak felelt meg, ami fél százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A 15–74 éves korcsoportban a munkanélküliek száma a megfigyelt időszakban 317 ezer volt, ami 7,5%-os munkanélküliségi rátát jelentett, 0,3 százalékponttal meghaladva az egy évvel korábbi szintet. Összehasonlításképpen: júliusban a régi uniós országokban 6,7 százalék, a 27 tagállamban együttesen 6,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta.
Különösen aggasztó, hogy a munkanélküliek 19,6%-a a munkaerőpiacon csak kis létszámban jelenlévő 15–24 éves korosztályból került ki, ez 0,6 százalékponttal magasabb érték, mint a megelőző évi. Az e korcsoportot jellemző munkanélküliségi ráta csaknem húsz százalék volt. A munkanélküliek 50,3%-a egy éve vagy annál régebben keresett állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 19,0 hónap.
Bár a munkát keresők aránya is kicsit magasabb az EU-átlagnál, a fő bajt az alacsony foglalkoztatottság jelenti, ami legalább tíz százalékkal marad el a gazdaság hosszútávú fejlődéséhez szükséges mértéktől. A közterhek nagy hányadát a vállalati szféra mellett lakosság aránytalanul kis része viseli, és amíg ez nem változik, nem beszélhetünk ösztönző gazdaságpolitikáról és igazságos teherelosztásról. A közeljövő sem kecsegtet túl sok jóval, a jövő évi adóváltozások aligha lesznek elegendőek a foglalkoztatási trendfordulóhoz.