A kurucot lelövik, ugye?

Miután az Átlátszó.hu nyilvánosságra hozta, ki a kuruc.info tulajdonosa, megindult a jogi csűrés-csavarás, így egyelőre nem lövik le a Jobbikhoz is köthető, gyűlöletkeltő, szélsőséges portált. Az MTI-nek ma sikerült elérni a portál tulajdonosát, aki letagadta, hogy ő lenne a tulajdonos, de azt elismerte: ő jegyeztette be a weboldalt az Egyesült Államokban.

2012. szeptember 9., 13:18

Az Egyesült Államokban élő Varga Béla ismét tagadta, hogy ő a tulajdonosa a kuruc.infónak, miként azt az atlatszo.hu oknyomozó portál állította kedden közzétett írásában. Azt viszont újfent elismerte, hogy ő jegyeztette be a weboldalt az Egyesült Államokban.

Az MTI-nek kaliforniai otthonából szombaton telefonon adott nyilatkozatában Varga Béla kijelentette, hogy az atlatszo.hu újságírója "összekevert két teljesen különböző dolgot", mégpedig a tulajdonjogot és a regisztrációt. – Ugyanis egy portál tulajdonlása, illetve tulajdonjoga nem ugyanazt jelenti, mint egy portál regisztrációja. Tehát ha valaki Amerikában egy domain nevet regisztrál, az nem jelenti azt, hogy ő a tulajdonosa - mondta a visszavonult borász, kereskedő, hozzátéve, hogy "vagy harminc" domain van a tulajdonában, illetve további mintegy hatvan borászati, zenei profilú honlapra irányító domaint jegyeztetett be.

Nem is ismeri a tulajdonost

A kuruc.info tulajdonosait azonban nem volt hajlandó megnevezni, mondván, hogy Magyarországon üldözik a weboldalt. A megismételt, pontosító kérdésre, miszerint egyértelműen kimondható-e, hogy a kuruc.info tulajdonosa vagy tulajdonosai nevében regisztráltatta az Egyesült Államokban a portált, Varga Béla úgy válaszolt, hogy "nem, nem is ismerem a tulajdonost".

A 49 éves férfi közölte, hogy a kuruc.info hirdetési bevételeit nem az ő bankszámlájára utalják át, hanem a portálnak az ugyancsak az Egyesült Államokban lévő bankszámlájára. Hozzátette, hogy valakinek nyilván kezelnie kell ezt a bankszámlát, de nem ő ez a személy.

Varga Béla önmagával kapcsolatban elmondta, hogy 20 évig dolgozott Észak-Amerika leghíresebb borászainál, de a szakmájában úgy érezte, hogy "kiégett", ezért üzleteket nyitott Kaliforniában és Kanadában. Ezekben zömében magyar és más, európai élelmiszer-ipari cikkeket árul.



Azért szimpatizál a Jobbikkal

Varga Béla nem tagadta, hogy nézetei közel állnak a kuruc.infoban közöltekkel, de semmi köze nincs ahhoz, ami kikerül a portálra. "Magyar érzelmű, igazából Jobbik-szimpatizáns vagyok (…) Csak egy nemzeti kormánya lehet ennek az országnak, mert másként végünk van" - mondta, amit úgy pontosított, hogy Jobbik-kormányra gondol. A kérdésre, hogy egyetértene-e egy kirekesztő kormánnyal, úgy fogalmazott, hogy "legeslegelőször a magyarság érdekeit kell szem előtt tartania egy magyar kormánynak, utána jöhetnek a cigányok, meg a zsidók, meg bárki más".

Arra a kérdésre, hogy személy szerint fenyegetett-e meg embereket, és konkrétan ő írta-e a bejuvarga@netzero.net e-mail-címről Pásztor Tibor szocialista politikusnak, hogy a sors be fog kopogtatni az ajtaján, és se Észak-Amerikába, se máshová ne utazzon, mert "kifent késekkel fognak várni benneteket", Varga Béla azt felelte, hogy ezt a dolgot nem tudja kommentálni. "Utólag azt mondanám, hogy írhattam volna én is, de nem én írtam..." - jelentette ki Varga, hozzátéve, nem tudja, hogy ki az a Pásztor Tibor, ráadásul mintegy 30 e-mail-címe van, és azt se tudja, ez most melyik.

A kaliforniai Healdsburgben élő Varga Bélát személyesen kereste fel a helyi internetes hírújság egyik szerkesztője, Keri Brenner. A világhálóra pénteken felkerült nyilatkozatában Varga kategorikusan kijelentette, hogy nem tulajdonosa a kuruc.infónak, hanem csak ő jegyeztette be a weboldalt. Úgy fogalmazott, hogy az amerikai regisztrációval és a bankszámla megnyitásával szívességet tett magyarországi barátoknak.

Le lehetne lőni?

Továbbra sem indulhat eljárás az Egyesült Államokban a kuruc.info üzemeltetői ellen az eltérő magyar és amerikai jogértelmezés miatt – tájékoztatta az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) az MTI-t.

„Tekintettel arra, hogy a kuruc.info olyan szerverről üzemel, amely az Amerikai Egyesült Államokban található, a hírportálon megjelenő tartalmak jogi elbírálása a joghatóság illetékességét veti fel. Jelenleg a két ország eltérő jogértelmezése miatt az Egyesült Államokban nem indulhat eljárás az oldal üzemeltetői ellen” – áll az ORFK Kommunikációs Szolgálata által az MTI-hez eljuttatott közleményben.

Az

Átlátszó.huazonban más véleményen van.

Kalifornia Polgári Törvénykönyv § 1708-1725 joghatályos a polgári peres esetekben; Kalifornia Büntető Törvénykönyv § 646.9 szerint bizonyított internetes fenyegetettség bűnténynek (felony) számít, esetenként egy év börtön, valamint ezer dollár büntetés szabható ki. (A büntetés halmozódik, vagyis minden külön dokumentált esetért maximum egy év börtön adódhat a büntetéshez.)

Számos szövetségi törvény is joghatályos; a 18 U.S.C. 875(c) maximum 5 év börtönt és 250 ezer dollár pénzbüntetést kaphat az aki bizonyíthatóan életveszélyesen fenyeget. A Patriot Act 311-362 paragrafusai üzleti tevékenységre, esetleges cross-border pénzmozgásokra alkalmazhatóak.

Az amerikai igazságügyminisztérium igencsak hatékony cybercrime bűntettek esetében, például egy magyar állampolgár, a 26 éves Németh Attila, éppen idén kapott 30 hónapos börtönbüntetést az Egyesült Államokban.

Az hogy a kuruc.info tartalma rasszista, vagy antiszemita, az jogi szempontból valóban irreleváns. De ha bizonyítható, hogy a kuruc.info amerikai támogatói közreműködnek személyes adatok gyüjtésében és közlésében, és ha az a tevékenység személyes fenyegetettséget jelent magyar állampolgárok számára – az büntethető az Egyesült Államokban az un. cyberstalking, vagy cyberharassment törvények alapján.

Ajánlatos lenne, ha az ORFK konzultálna egy olyan kaliforniai ügyvédi irodával, amelyik internetes fenyegetésekkel kapcsolatos büntető és kártérítési ügyekkel foglalkozik - írta az oknyomozó portál.