A külföldi recesszió előszelét érzi az ipar

Az európai gazdasági lassulás elérte a magyar ipart is: július után augusztusban is csökkent a termelése az előző évihez képest. Az adatok alapján a legnagyobb csökkenés azokban az ágazatokban volt, amelyek a legnagyobb exportőrök. A külpiacok felvevőképessége csökken, ezt már a kiviteli statisztikák is jelezték. A rossz hír az, hogy a külső feltételek a pénzügyi válság hatására tovább fognak romlani.

2008. október 7., 12:11

Előzetes adatok alapján az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 2008 augusztusában 5,9 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva pedig 1,2 százalékkal csökkent - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden. Csekély vigasz, hogy az előző hónaphoz képest, a szezonálisan és munkanap-tényezővel is kiigazított ipari termelési index augusztusban 0,8 százalékkal nőtt. Az ipari termelés júliusban 1,8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva munkanaphatástól megtisztítva, korrekciók nélkül 0,6 százalékkal emelkedett. A termelés volumene az év első nyolc hónapjában 3,6 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában.

Az abszolút számokon túl a fő problémát a negatív trend jelenti. Ennek oka főként a nemzetközi pénzügyi válság hatására lelassuló gazdaság a legfontosabb exportpiacainkon. Az első hét hónapban az ipari export 7,1 százalékkal, júliusban már viszont csak 0,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A KSH korábbi elemzése szerint a júliusi exportértékesítés lassulása elsősorban a nagyvállalati körben figyelhető meg. Az év hetedik hónapjában a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel egyharmadát képviselő villamos gép, műszer gyártásának exportvolumene 7,2 százalékkal mérséklődött, részben a nyugat-európai dekonjunktúra következményeként.

A feldolgozóipari export több mint egynegyedét adó járműgyártás júliusban még jelentősen, 12,1 százalékkal növelte külpiaci eladásait. A körülmények viszont ennek a szektornak sem kedveznek, az eladások drasztikusan visszaestek Európában. Ez rövidesen a hazai termelésben is éreztetni fogja hatását.

Az ipari termelés tavaly augusztusban még 9,5 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 12,2 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Az év eleje óta fokozatosan lassult a növekedés tempója és nyár közepére már csökkenésbe ment át. Javulás a romló külgazdasági környezet miatt az elkövetkező időszakban sem várható, sőt további visszaesés is elképzelhető. Egyes elemzők, legutóbb például a Pénzügykutató erre alapozva a GDP alacsonyabb bővülését jósolja. Szerintük a várt 3.5-4 százalék helyett az idén és jövőre is csak két százalék körül fog nőni a nemzeti össztermék.