Felvásárolják a bebukott tekintélyes amerikai bankot
A JPMorgan Chase vásárolja fel a First Republic döntő részét, jelentették be hétfőn az amerikai illetékes hatóságok, miután a pénzintézet megmentésére indított kísérlet kudarcba fulladt.
A szövetségi betétbiztosítási társaság (FDIC) és a kaliforniai szabályozó hatóság hétfői együttes bejelentése szerint a bajba jutott bankot bezárják, 93,5 milliárd dolláros betétállományát és legtöbb eszközét a JPMorgannak adják el.
A döntéssel a San Francisco-i székhelyű First Republic az Egyesült Államok történetének második legnagyobb bankcsődje a 2008-as Washington Mutual után.
A First Republic Bank működési nehézségei márciusban, két másik bank, a Silicon Valley és a Signature összeomlása idején váltak nyilvánvalóvá. Akkor a legjelentősebb amerikai bankok 30 milliárd dollár tőkét bocsátottak a First Republic rendelkezésére, hogy felszínen tartsák, de az elmúlt hat hétben működése nem vált fenntarthatóvá.
A bank részvényeinek árfolyama a múlt pénteki tőzsdezáráskor 3,51 dollárra zuhant, miközben a papír március elején még 120 dollárt ért, egy évvel ezelőtt pedig 170 dollárt.
A First Republic vagyona mostani átvételekor 229,1 milliárd dollárt tett ki, és 2022 végén az ország 14. legnagyobb hitelezője volt. A JPMorgannak egyszeri, 2,6 milliárd dolláros nyeresége lesz az ügyleten, de jelezte, hogy a következő 18 hónapban várhatóan 2 milliárd dollárt költ szerkezetátalakításra.
Az FDIC fél tucat pénzügyi céget hívott meg, hogy áttekintsék a First Republic eszközeivel és betéteivel kapcsolatos részletes információkat. Végül a JPMorgan Chase, a PNC és a Citizens tettek kötelező érvényű ajánlatot. A hétfőn született megállapodás részeként minden betétes, beleértve a 250 ezer dollár biztosítási limit felettieket is, továbbra is hozzáférhet pénzéhez, amikor a bank nyolc szövetségi államban található 84 fiókja már mint Chase nyílik újra.
(Kiemelt kép: 2022. október 29-én klímaaktivisták tiltakoznak a JPMorgan Chase New York-i főhadiszállása előtt. A New Yorkban zajló klímatüntetéseket a Sandy hurrikán Egyesült Államok keleti partjaira gyakorolt hatásának 10. évfordulójára időzítették. Fotó: Kena Betancur / AFP)