A gazdaság szívhatja meg a gázár szárnyalását
Kezdő számjegytől függően 3-6-szoros rezsiemelés következne.
A korábban 20 euró körül ingadozó gázár a napokban soha nem látott piaci viharokba került, szerdán meg sem állt 161 euróig. Innen aztán visszazuhant egészen 91 euróig. A KSH szerint a hazai lakossági gázár jelenleg köbméterenként 101 forint. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) legutóbbi, 2020-as országgyűlési beszámolója szerint ezen belül az állam köbméterenként 47,62 forinton tartja nyilván azt a díjat, amennyit a hatóság szerint a lakossági nagykereskedő a gázért fizet. A 161 eurós tőzsdei csúcsár alapján számítások szerint ezt az egy számlatételt köbméterenként 608 forintra kellene emelni, rendszerüzemeltetési, tárolási költségek és a 27 százalékos adó nélkül. Ha tehát az állam a lakossági gázárban a nagykereskedő által ténylegesen fizetett gázárat venné figyelembe, kezdő számjegytől függően 3-6-szoros rezsiemelés következne – írja a Népszava.
A piaci "őrület" fő oka szakértők szerint az oroszok által mesterségesen visszafogott gázkínálat. Szintén tény, hogy a zöld fordulat átmeneti energiahordozójának tartott fűtőanyag iránt nőhet a kereslet. Ugyanakkor az orosz lépések mögött az is felsejlik, hogy egy német bíróság versenyélénkítési okokra hivatkozva megtiltotta az orosz állami Gazpromnak az általa kiépített, Északi Áramlat 2 nevű, tenger alatti orosz-német gázvezeték felének használatát. Utóbbi vélekedést alátámasztani látszik, hogy a tőzsdei gázár röviddel azután fordult lejtmenetbe, hogy Vlagyimir Putyin, önnön felelősségüket tagadva, mégis csak több gázt ígért Európának.
A háztartásokon kívüli kör, vagyis a magyar gazdaság rezsije ugyanis a tőzsdét követi. Erre hivatkozva számos ágazat emeli is árait. De a tőzsdei ugrás értelemszerűen érinti a hazai energiaipart is. E cégek költségeinek megtöbbszöröződését a lakosságon kívüli ügyfelek díjemelése csak részben ellentételezi.
(Kiemelt képünk illusztráció. This file photo taken on February 3, 2020 shows the flame of a gas stove in Dortmund, Germany. European and UK gas prices surged on October 6, 2021 by more than 25 percent, energised by soaring demand before the northern hemisphere winter. INA FASSBENDER / AFP)