197 napig robotolunk, hogy kifizessük az éves adót
Az angol eredetiben Tax Freedom Day néven ismert dátum megmutatja, hogy egy adott országban mekkora az adóteher az átlagfizetésekre vetítve, vagyis a dolgozók bruttó béréből végül mennyi vándorol az államkasszába. Minél korábbi dátumra esik az adószabadság napja, annál kisebb az adóteher az állampolgárokon. A dátum önmagában természetesen inkább csak érdekesség, hiszen az adóteher és az állam által nyújtott szolgáltatások minősége között nincs feltétlenül összefüggés.
Quentin Massys: Adószedők (részlet)
Összehasonlításképp: az Egyesült Államokban idén április 23-ra esett az adószabadság napja, vagyis az átlagos amerikainak csupán 113 napot kellett dolgoznia, hogy befizesse az összes adóját. Ezzel szemben a bruttónapként is emlegetett dátum Magyarországon július 16-ra esik, ami azt jelenti, hogy a magyaroknak 197 napot kell dolgozniuk, hogy kifizessék az adókat és a járulékokat.
A Pénzcentrum ennek kapcsán kiszámolta, hogy Magyarországon egy minimálbéren foglalkoztatott ember munkáján a dolgozó 84 787 forintot, az állam pedig 79 051 forintot keres havonta (a kettő között csak 5736 forint a különbség). A lap szerint a minimálbér és a garantált bérminimum emelésével a kormány is nagyon jól járt, mert ugyanakkora arányban sarcolják meg a fizetéseket.