Nagyhalakra utaznak a rapsicok – egy 25-30 kilós ponty akár 600 ezer forintot is érhet
Az eddig legnagyobb kiszabott bírság 4,5 millió forint volt.
Hazánkban az illegális halászat, horgászat és halkereskedelem hatalmas problémát jelent. Természetes vizeink és halállományuk nemzeti kincs, ezért azok megóvása és fenntarthatóságának biztosítása a halgazdálkodási hatóság kiemelt feladata. A feketekereskedelem leginkább a Balatont és a Tiszát érinti. A legnagyobb eddig kiszabott bírság 4,5 millió forint, amit halgazdálkodási terv megsértéséért róttak ki – írja a Pecaverzum.hu.
Faragó Zoltán, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Állami Halőri Szolgálatának (ÁHSZ) halgazdálkodási referens HelloVidéknek azt mondta: nagytavaink közül a Balatont, a folyók közül pedig a Tiszát érinti kiemelten a horgászfogásból származó nagytestű halak feketekereskedelme
„Elmondható, hogy a sporthorgászat szemlélete egyre nagyobb teret hódít magának, hiszen manapság a horgásztársadalom jelentős része nem mint élelmiszer tekint a halra, hanem pusztán a minél nagyobb zsákmány kifogásában érdekelt. Ennek következtében országszerte egyre több a sporthorgászatra és horgászversenyekre specializálódott magán horgásztó, melyek kimondottan a nagyhal fogásának élményét garantálják a horgászok számára. Tekintettel arra, hogy a nagytestű halak horgászati reklámértéket képviselnek, így a magántavak kétségtelen érdekében áll, hogy az általuk kezelt tóban minél több nagytestű hal egyede megtalálható legyen”
– magyarázta a feketekereskedelem mozgatórugóit Faragó Zoltán.
A nagytestű halak felnevelése több évtizedes munka eredménye, ennek következtében nehezen beszerezhetők, és piaci értékük – egy 25-30 kilós ponty esetében – meghaladhatja a 600 ezer forintot.
„Talán így érthető is, hogy miért épült feketegazdaság az ilyen nagyhalak természetes vizeinkből való kifogására és értékesítésére magán horgásztavak számára. A Tisza és mellékfolyói az elmúlt évben kiemelt célpontja volt az orvhalászoknak. Továbbá a kifogott zsákmány feketekereskedelme is a Tisza vízrendszerén volt a legaktívabb az elmúlt év tapasztalatai szerint” – árulta el a halgazdálkodási referens.
A kiszabott bírságokról szólva elmondta, leggyakrabban engedély nélküli horgászat miatt kell fizetni a pecásoknak. A bírság tétele az állami horgászjegy vagy turista állami horgászjegy hiánya esetén 30-50 ezer forint, a területi jegy hiánya esetén 25-50 forint halvédelmi bírság.
Gyakori jogszabálysértések a halgazdálkodási jogosultság és a halgazdálkodási hatóság által jóváhagyott halgazdálkodási terv hiányában történő haltelepítések, valamint az idegenhonos halfajok halgazdálkodási vízterületre történő telepítése.
Idegenhonos halfajok halgazdálkodási hatósági engedély nélkül halgazdálkodási vízterületre telepítése esetén a jogszabálysértés jogkövetkezményeként 500 ezertől 5 millió forintig terjedhet.
Faragó Zoltán közlése szerint az eddigi legnagyobb bírság 4,5 millió forint volt, amelyet azért róttak ki, mert „egy ügyfél” a halgazdálkodási tervben szereplő halmennyiség telepítésének kötelezettségét a halgazdálkodási hatóság felszólítására sem tartotta be.
(Kiemelt kép: Pontyokat engednek a vízbe a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. szakemberei a fonyódi kutyás strandon 2021. március 31-én. Fotó: MTI / Varga György)