3 pont a lakásban, ahol a rendetlenséget minden vendég azonnal észreveszi
Érdemes figyelni arra, hogy ezeken a területeken semmiképpen ne alakuljon ki rendetlenség.
Egy váratlan vendég betoppanása sokak számára lehet feszültségekkel teli, ha a lakás legfontosabb részein káosz uralkodik. A hétköznapok során számos eszköz van használatban, ezek miatt nincs értelme szégyenkezni, ám ha túl sok tárgy hever szanaszét, kellemetlen helyzetek alakulhatnak ki, és a rendetlenség nem csak esztétikai probléma – mutatott rá a The Spruce.
A lakás elsősorban a lakók kényelmét szolgálja, ahogyan a rendezett környezet is. Rengeteg problémától és stresszes helyzettől kímélhetjük meg magunkat, ha az esetek többségében minden azonnal a helyére kerül. Nem érdemes arra szánni minden egyes hétvégét, hogy nagytakarítást tartsunk: néhány egyszerű szabály napi szintű betartásával eleve nem alakul ki olyan mértékű rendetlenség, amely már kezelhetetlen.
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy elég egy csőtörés, amelynek orvoslásához szakember segítsége szükséges, vagy egy régi barát váratlan látogatása, amikor szükségessé válik mások beengedése: érdemes elkerülni azokat a szégyenkezésre okot adó helyzeteket azzal, ha a lakás általános állapotára folyamatosan figyelünk.
A lakberendezők elárulták, hogy melyek azok a területek, amelyeknél azonnal feltűnik egy külső szemlélő számára, ha nincs minden a helyén.
A rendetlenség a lakás ezen pontjain alakul ki a legkönnyebben
Bár az átlagos hétköznapok során fel sem tűnik, de már rögtön a lakás bejáratánál nagy gondot okozhat a rendetlenség, ami nem is meglepő: hazaérkezve a család minden tagja itt helyezi el azokat a tárgyakat, amelyeket viselt, illetve magával hozott. Ide kerülnek a kabátok, cipők, táskák, pénztárcák, kiegészítők, kulcsok és gyakorlatilag bármi, ami a kezünkben volt. Ezek később sem feltétlenül kerülnek a helyükre, például a sapkák és sálak sokszor még késő tavasszal is a bejárat környékén kallódnak, de a használaton kívüli táskák számára is ez lehet a végállomás. A szakértők szerint az egyik megoldást az jelenti, hogy családtagonként két pár cipőnél többnek nem szabad itt helyet kapnia: minden más lábbelit a cipős szekrényben kell elhelyezni. A nem használt kiegészítőknek sem itt van a helyük, a táskákat és esernyőket pedig a padló helyett egy erre kialakított fogason érdemes tárolni.
A gyerekszoba is a lakás egyik kényes pontja. A játékok száma folyamatosan növekszik, a kicsik pedig hajlamosak ottfelejteni egyes darabokat a padlón vagy az asztalon, így előbb-utóbb káosz alakul ki. A szakértők szerint érdemes már az egészen kicsi gyereket is megtanítani arra, hogy a használaton kívüli játékokat minden esetben el kell tenni a helyükre, hiszen ezek a padlón sérüléseket okozhatnak, és esztétikailag sem mutat jól, ha szétszóródva hevernek a padlón.
A harmadik terület valójában a lakás bármely pontja lehet, ahol sík felület áll rendelkezésre: ebédlőasztal, konyhapult, vagy egy előszobában lévő kisasztal. Ezek a szabad felületek remek lehetőséget teremtenek arra, hogy amikor extra helyre van szükség, ide helyezzünk le átmenetileg bizonyos tárgyakat. Csakhogy ezek jellemzően később sem kerülnek máshova, így idővel hatalmas mennyiségű eszköz, számlalevél és egyéb kisebb-nagyobb tárgy halmozódhat fel. A lakberendezők szerint célszerű tudatosítani magunkban, hogy ezeket a területeket alapvetően szabadon kell hagyni, a leveleknek rendszeresíteni egy tálcát az előszobában, ahonnan később könnyen rendszerezhetőek.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)