Vasárnapig látható a Mucha-kiállítás a Szépművészetiben
Vasárnap zárja kapuit a Nő dicsérete - Alfons Mucha, a szecesszió cseh mestere című kiállítás a Szépművészeti Múzeumban. A tárlat a szecesszió egyik legismertebb mesterének párizsi, amerikai és cseh korszakából származó műveit tárja a látogatók elé. A több mint 100 plakátot, rajzot, festményt és fényképet bemutató kiállítást március közepe óta csaknem 70 ezren látták.
A kiállítás, bár számos Amerikában és Csehországban született alkotást is bemutat, elsősorban Mucha párizsi tevékenységére helyezi a hangsúlyt. Ez volt az az időszak, amikor a festő műveinek dekoratív stílusa, a "le style Mucha", egész Európában és az Amerikai Egyesült Államokban ismertté vált, és nagyban hozzájárult a századforduló szecessziós művészetének kialakulásához. Mucha a századforduló művészetében elsősorban a plakátok és az alkalmazott művészet területén alkotott kimagaslót. Művészetében az egyik oldalon a különcség, a stílusérzék, a jelképek és az allegória nyelvezetének egyedi alkalmazása, a másik oldalon a modern sokszorosíthatóság lehetősége és a képalkotó technikák hatékony alkalmazása állt.
A brno-i Morva Galéria, a prágai Iparművészeti Múzeum és a szintén prágai Mucha Foundation gyűjteményéből válogatott anyag Budapest után októbertől Brnóban látható majd.