Újjászületőben

Minden városrész jelképez valamit. Az Újlipótvárosnak nevezett terület a túlélés szimbóluma.

2014. augusztus 13., 16:16

Nehéz végighaladni utcáin anélkül, hogy ne jutna eszembe: például itt lakott Radnóti Miklós, ott halt éhen Szomory Dezső egy bujkálókkal telizsúfolt lakás személyzeti szobájában, s ha hihetünk Kellér Andornak, akkor úgy, hogy az éjjeliszekrény fiókjában egy tábla svájci csokoládét őrizgetett a nehezebb időkre. De szelídebb emlékek is kísértenek, Major Tamásról, Domján Editről, Gábor Miklósról – nem sorolom tovább. Az is sokatmondó, hogy a legszebb házsor (Pozsonyi út 38–40.) tervezőjét, Hofstätter Bélát látótávolságban lőtték a Dunába a nyilasok vagy a nácik. Az épületeket amúgy Hatvany Lajos terveztette, a Hatvani Cukorgyár beruházásaként, ő maga a legszebb tetőteraszos otthonban élt a háború után is, a parkból látni lehetett a fenn (fakádakban) növő, viszonylag magas fákat.

Amikor ideköltöztem (1981), épp hanyatló időszakát élte ez a körzet. A Pozsonyi úton már elhagyatottan futottak a rozsdásodó villamossínek, elárvultak a járdaszigetek, s a keramitkockák mintha kifejezetten várták volna, hogy hangulattalan, de kevésbé csúszós beton úttestre cseréljék őket. A Szent István park még a maga elhanyagoltságában egyszerre szolgálta ki a gyerekeket, az időseket és a kutyákat. Mostanában minden tisztul, szépül, föllendülőben e lakhely.

De van, ami nem változik. Aki itt lakik vagy gyakran jár ide, szinte mindenkit ismer, s úgy köszönget, mint a falusiak. Metropolisban, amely sokszor az elidegenedés alaphely­­­­­­-színe, nagy dolog ez. Remélem, így marad még sokáig.
Azt is, hogy én is maradhatok jelen, nem kevés ideig. Még annyi tervem van.

Vámos Miklós

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.