Türelemmel hallgattam
Az a Milla-vezető, aki azt gondolta, hogy százezer lájk annyi, mint százezer szavazat, kezd rájönni: a 23-i tüntetés résztvevőinek nagy része szocialista szavazó – mondja Botka László.
- Az MSZP-nek rosszkor jött Bajnai visszatérése és a zászlóbontás.
– Nem gondolom, sőt, azt mondom: végre! Az MSZP az elmúlt két évben folyamatosan együttműködésre hívta a demokratikus ellenzék pártjait, mozgalmait. Hiszen nincs értelme arról beszélni, hogy ki a szociáldemokrata, a liberális demokrata vagy a konzervatív demokrata, ha nincs demokrácia. Október 23-án pedig azok, akik korábban azt gondolták, hogy az MSZP és a Fidesz egykutya, kimondták: a két párt közé nem lehet egyenlőségjelet tenni.
- Mégis eddig mindenki egyedül gyúrt, hogy később erős tárgyalási pozíciója legyen. Az MSZP feljövőben van, de most könnyen megtorpanhat.
– Bajnai Gordon azt mondta, nincs szükség új pártokra, a meglévő demokratikus erőket szólította összefogásra. Hogy 2012 őszén egyáltalán reális esélyként beszélhetünk a kormányváltásról, az annak köszönhető, hogy az MSZP erősödik. Ezért hiteltelen minden olyan, demokratikus köntösben megfogalmazott vélemény, amely kormányváltást sürget, de elutasítja a velünk való együttműködést.
- Bizonyos szocialista megszólalásokból úgy tűnik, nem mindenki van oda az összebútorozásért. Baja Ferenc azt mondta: csak balról és zsarolásmentesen lehet kormányt váltani, Szanyi pedig leújburzsujozta Medgyessyt, Gyurcsányt és Bajnait is. Bajnai szálka az MSZP legbalosabb szárnyának szemében?
– Ő kormányfőként a válságkezelés során a terheket igazságosan osztotta el, nem úgy, mint Orbán. Ha visszatekintek az előző szocialista kormányok gazdaságpolitikájára, nem látok nagy különbséget mostani terveinkhez képest. Nincs ilyen törésvonal. A „ki a baloldalibb?” jellegű megnyilvánulások legfeljebb a párton belüli pozicionálást szolgálják.
- Az MSZP 2010 óta balra húzott, most Mesterházy azt mondta, irány a közép. De ha lesz alternatíva, akkor a liberálisok, a konzervatívok nem az MSZP-re fognak szavazni.
– A közepet ’90 óta háromszor is megszereztük, nélküle nem lehet választást nyerni. Az október 23-i ünnepségeken a közép is rádöbbent: a legrosszabbul kormányzó szocialista kormány is sokkal jobb volt, mint Orbánék.
- Lehet, de az ünnepségek résztvevői mégsem akarnak visszatérni oda, ahol korábban voltunk.
– Mi sem akarunk, ráadásul Magyarország is más lesz 2014-re. 2012 őszén másfél millióan élnek mélyszegénységben, több mint négymillióan tengődnek a létminimum alatt. Óriási társadalmi robbanás várható, romokat kell majd eltakarítani, amit csak egy széles felhatalmazású kormány tud megtenni. Tagságunk és szimpatizánsaink nagy része örömmel fogadta az együttműködést, ám önmaguktól baloldali szavazók ehhez a mozgalomhoz nem fognak csatlakozni, csak akkor, ha látják benne az erőt. Erőt pedig az MSZP részvétele jelenthet.
- Ha valahol, az MSZP-ben tudják, hogy még egy koalíciós párttal is nehéz összefésülni a programokat, hát még ilyen széles bázison.
– Valóban, mivel 2014-ben megint tüzet kell oltani, nem lehet szivárványszín tervekkel előállni. A programunkat ezért vitára bocsátjuk. Láttam Bajnaiék terveit, az LMP-ét is, szerintem nincsenek áthidalhatatlan ellentmondások.
- Marad dilemmának a politikaikultúra-váltás. Talán a leginkább ezen a téren bizalmatlanok az MSZP-vel szemben. A jó programok is könnyen félrecsúsznak a hatalomgyakorlás napi rutinjában, lobbiérdeken, a korrupción.
– Meglehetősen hiteltelen ilyesmit olyanoktól hallani, akik maguk sem tudják, mit akarnak. Az LMP szerint Bajnai megosztó, holott egyelőre épp az LMP vitázik azon, akar-e együttműködést, vagy nem. Politikai tapasztalat kell ahhoz is, hogy az ilyen kritikákat az ember elfogadja azoktól, akiknek csak épp szervezetük, programjuk, személyiségük nincs.
- Lehet, hogy ezt nemcsak a civilek, de az MSZP-től elpártolt választók is így gondolják.
– Hiteltelenséggel vádolni azt a pártot, amelyik a legtöbb választást nyerte, és most is felszálló ágban van, nem megalapozott. Elég sok hamut szórtunk a fejünkre, elmondtuk, hol hibáztunk. Minden programunk azzal kezdődik, hogy nem a korábbi kormányzás folytatásához kérünk bizalmat. A teljes vezérkart lecseréltük – erre persze meg szokták jegyezni, hogy az újak ismeretlenek. Igen, egy szocialista politikus két hibát tud elkövetni: ha van múltja, meg ha nincs. De szerintem a demokratikus oldalon ezeket az egymás közötti vitákat 23-án lezártuk. Azóta sokkal megengedőbb nyilatkozatokat hallani. Mi pedig nagyvonalúan elengedtük a fülünk mellett a durva és igazságtalan, bennünket a Fidesszel összemosó kijelentéseket. Én ezeket türelemmel hallgattam, mert tudtam: az új mozgalmak vezetői az elmúlt két évben azt hitték, az MSZP a bukást nem fogja túlélni, és majd ők kitölthetik az űrt.
- Nem meggyőződésből, csak karrierépítési céllal kritizálták ön szerint az MSZP-t?
– Is-is. De ez a vonat már elment, nélkülünk nincs kormányváltás. Az a Milla-vezető, aki azt gondolta, hogy százezer lájk annyi, mint százezer szavazat, kezd rájönni, hogy a 23-ai tüntetés résztvevőinek nagy része szocialista szavazó.
- Miből gondolja?
– Ránézésre meg a visszajelzésekből. Akik újként kerültek a politikai térbe, most érezték meg a választók elvárását: ne egymást ekézzük!
- Mit szól ahhoz, hogy Bajnaiék országjárásba fognak?
– Nagyon jó ötlet.
- Rivalizálásízű.
– Miért baj az, ha a választás előtt sok településen sokféle demokrata elmondja, hogy kormányváltás kell?
- Hogyan lesz ebből egy jelölt minden egyes választókerületben?
– Erre most még nincs jó válasz. De egy biztos: ezt csak a választók tudják majd kikényszeríteni. Arra a jelöltre fognak szavazni, akitől azt várják, hogy legyőzi a Fideszt. Ezért vagy a legerősebbre voksolnak, tehát az MSZP-re, vagy ha lesz összefogás, akkor a teljes csapatra, benne a szocialistákkal. Az MSZP kockáztatja most a legkevesebbet.
- A párton biztosan nem fog múlni az összefogás?
– Miért múlna?
- Mert nehéz legerősebbként beszállni, és feladni az egyedüli pozícióját. Mennyire lesz nagyvonalú az a szocialista, aki végignyomta a négy évet, aztán jövő ősszel azt mondják neki: bocs, helyben mégis a Szolidaritás embere lesz az összefogás jelöltje?
– Korai arról beszélni, kik lesznek a jelöltek, lépésről lépésre kell haladni. Az LMP novemberben dönt, mi nyitottak vagyunk. De azt valóban látni kell: a jelölt személye többet nyom a latban, mint néhány kis párt plusztámogatottsága. Nagyon oda kell figyelni, hogy ha eljutunk odáig, akkor a demokratikus oldalon a legjobb 106 induljon. Ha valamelyik kis szervezet azt mondja, neki 10 hely jár a 106-ból, de jelöltje a választókerületben még az életében nem járt, vagy ami még rosszabb, tudjuk róla, hogy buta a gyerek, akkor a nagy összefogáson többet veszítünk, mint nyerünk.
- Ön pragmatikusabban gondolkodik, mint a civilek.
– Aki nyert már hat választást, az másképp gondolkodik, még akkor is, ha huszonhatszor elmondják róla, hogy hiteltelen. Ráadásul olyanok, akik fél éve még nem akartak politizálni, aztán most ott vannak a színpadon, mint Juhász Péter.
- Nagyon a bögyében van.
– Mert ha nem csinálta volna azt, amit tett az elmúlt két hétben, akkor nem negyvenezren lettünk volna a tüntetésen. Teljesítmény, hogy a híres tévévitában Szanyi és Vadai visszafogottak voltak hozzá képest. Sokat ártott akkor az összefogásnak. Aztán láttam, hogy a színpadon állva, talán a tömegből utoljára megérti, hogy a közösség együttműködést akar. Amíg a szocialista kormányzás alatt a marihuána legalizálásáért tüntetett, az Orbán-kormány alatt a demokráciáért kell küzdenie. Azért van különbség.