Milliárdokat érő Tiziano képet találtak egy buszmegállóban

Tiziani Vecellio remekművét, a Pihenés Egyiptomba menekülés közben című képet egy londoni buszmegállóban találták meg,

2024. június 17., 12:38

Szerző:

Amint a Guardian cikke alapján az Index arról beszámol, júliusban árverésre bocsátják a festményt, amit egy londoni buszmegállóban, bezacskózva találtak meg. A kép – amelyet korábban kétszer is elloptak – a reneszánsz mester, Tiziano Vecellio remekműve, és sok millió fontért kerülhet kalapács alá.

Buszmegállóban találták meg a lopott Tiziano képet

A XVI. századi reneszánsz mester hamarosan árverésre bocsátandó képét egy londoni buszmegállóban találták meg. Tiziano alkotása várhatóan 15 és 25 millió font (7–11,7 milliárd forint) közötti összeget fog érni a Christie’s aukcióján júliusban.

A kalandos történetű képet a velencei festő 1508-ban, alig 20 évesen alkotta meg. A 60 centi széles fatáblára festett mű Szűz Máriát ábrázolja, amint a csecsemő Jézust dédelgeti, József pedig őket nézi. A Pihenés Egyiptomba menekülés közben című olajfestményre már korábban szemet vetettek a bűnözők, ugyanis 1809-ben és 1995-ben is ellopták.

A Szent Családot ábrázoló festmény először a XVII. század elején egy velencei fűszerkereskedő gyűjteményében jelent meg, majd az ezt követő évszázadok alatt európai arisztokraták, császárok és főhercegek tulajdonába került.

A Pihenés Egyiptomba menekülés közbent Bath 4. márkija 1878-ban vásárolta meg a Christie’s árverésén, közel másfél évszázad után pedig ugyanez az aukciósház árverezi el Londonban a képet az utolsó márki megbízásából.

A várakozások szerint a mű értéke a július 2-i aukció során 15-25 millió font közötti összeget érhet el, ami 7-11,5 milliárd forintnak megfelelő árat jelent. 

A festményt keletkezése óta kétszer is ellopták: először 1809-ben a bécsi Belvedere-palotából Bonaparte Napóleon csapatai, majd az 1990-es évek közepén a wiltshire-i Longleat House-ból, a Bath márki székhelyéről vitték el.

Kalandos életű festmény

A Christie’s honlapján található cikk szerint a festményt a természetben megjelenő családi ragaszkodás élénk jelenete miatt becsülték nagyra, továbbá azért, mert alanyaihoz hasonlóan a kép hosszú és mozgalmas utat járt be: egy olyan utat, ami még messze nem ért véget.

Miután a festményt a longleati kastély első emeleti szalonjából ellopták, hét évig tartó hajtóvadászat indult a festmény után, amelynek értéke akkoriban több mint 5 millió font (2,3 milliárd forint) volt. Az alkotást végül egy műanyag bevásárlószatyorban találta meg Charles Hill, a Scotland Yard művészeti és régiségekkel foglalkozó részlegének korábbi vezetője egy richmondi buszmegállóban.

Hill 2021-ben halt meg, ám a festmény megtalálása után 2002-ben úgy fogalmazott, egy férfi vezette a helyszínre, akit úgy jellemzett, mint Arthur Daley és Lovejoy, az 1980-as és 1990-es években futó tévésorozatok gazembereinek keresztezése.

100 000 font (47 millió forint) jutalomért cserébe vezette Hillt a képhez a férfi, aki Edvard Munch A sikolyának 1893-as változatát is segített megtalálni, miután azt 1994-ben ellopták az oslói Nemzeti Múzeumból.

(Kiemelt kéépünk: londoni tömegközlekedés. Fotó:  jan_photo via Pixabay)

 

18:44

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.