Tizenkilencre lapot húzni – Újrarendezett kiállítás a Nemzeti Galériában

2016. november 19., 08:54

A Magyar Nemzeti Galériában található a legnagyobb 19. századi hazai képzőművészeti gyűjtemény, többek között Ferenczy István, Szinyei Merse Pál, Barabás Miklós ikonikus alkotásaival. Ám hogy a több ezer raktározott műtárgyból mi kerül a közönség elé, mindig az adott kor szellemiségétől függ. A galéria most úgy döntött: harminc év után újrarendezi a 19. századi állandó kiállítását. Az új tárlat két fiatal kurátora: Krasznai Réka és Hessky Orsolya művészettörténészek is vendégei voltak az intézményben tartott Élő MúzeumCafé pódiumsorozat legutóbbi estjének. A program címét – 19-re lapot húzni – az est moderátora, Martos Gábor művészeti író magyarázta a 168 Órának:

– A galéria egyik legfontosabb állandó kiállítását átrendezni kockázatos vállalkozás, de remekül sikerült. Teljesen új a koncepció: a műveket társadalomtörténeti kontextusba helyezték. Az új kiállítás kronológiát is követ: archív anyagokkal illusztrálják, ahogy 1802-ben létrejött az első magyar állami múzeum, majd megszervezték a hazai képzőművészeti oktatást és szaksajtót.

Híres festőinkről is átfogóbb ismereteket kapunk, például Szinyei Merse főművei mellé kikerültek az eddig sosem látott csodás vázlatai is. Hangsúlyosan jelennek meg a társművészetek is: sokkal több 19. századi szobor, érem is látható, sőt az egyik teremben biedermeier enteriőrt is berendeztek.

A legmodernebb múzeumi technikák segítségével varázsolják elénk a polgári fejlődés és nemzeti függetlenedés izgalmas időszakát, amely a jelenünk megértéséhez is tanulságokat ígér.

S. ZS.