Testről és lépekről

2021. január 13., 07:01

Szerző:

Hol találjuk a bátorságot? A májban, hol másutt? Kétezer éven át az emberiség úgy vélte, a testnedvekkel minden megmagyarázható; az egészség, a külső, a hajlamok, és négy testnedv keringése tartja egyensúlyban a szervezetet. A véren és a nyálkán kívül a fekete és a sárga epének tulajdonítottak szerepet, úgy tudták, ezek felelnek a búskomorságért, a rosszkedvért, a szomorúságért és a dühért is, forrásuk pedig a máj. Tehát a májunktól bátrak lehetünk, továbbá búskomorak és dühösek. Ezt a korabeli orvosok gondolták, mert ennyire nem volt fogalmuk arról, mi zajlik a szervezetben. Csoda, hogy az emberiség túlélte a tudomány fejlődését.

A 19. században például már tudták, hogy léteznek epekövek, de nem merték műteni. Viszont William Halsted 1882-ben úgy döntött, a családi konyha asztalán kiveszi anyja epehólyagját. Nem tudjuk, Halsted mennyire szerette az anyját, ám az orvosok akkoriban azt sem vették biztosra, hogy epehólyag nélkül egyáltalán lehet-e élni. Vagy nézzük a hormonokat. 1958-ban úgy húszat ismert az orvostudomány. John Wass szerint jelenleg legalább nyolcvan létezik, és állandóan újakat fedeznek fel. Az endokrinológussal Bill Bryson beszélt, amikor A test című, monumentális könyvéhez gyűjtött anyagot.

Bryson a világ egyik legviccesebb embere, továbbá páratlan tudományos-ismeretterjesztő szerző szinte minden témában (meg is írta a Majdnem minden rövid története című könyvet). Írt az angol nyelvről, a gyerekkoráról, Shakespeare életéről, az USA-ról, bemutatta a magánélet és az otthon történetét…

A test minden eddigi könyvénél jelentősebb. Strukturáltan, aprólékosan mutatja be a szervezet működését. Kezdő és gyakorló betegek megérthetik végre, mi a bajuk. Meggyógyulni ugyan nem fognak, de legalább a folyamatokkal tisztában lesznek. És nem győznek ámulni, hogyan létezhet egy annyira összetett, a betegségek ellenére is kivételesen szívós rendszer, mint a test (illetve a benne zajló folyamatok).

Bryson tárgyilagos (bár nem szenvtelen), az olvasó pedig aligha tud szabadulni a gondolattól: ha a világunk – és az ember – összetettsége nem a teremtés csodája, akkor nehéz megmondani, mi lenne az.

(Bill Bryson: A test – útmutató azoknak, akik használják, 451 oldal, Akkord Kiadó)

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.