SZÚR és cellux

A dísztribün előtt sorfalat álló, a naptól kissé hunyorgó munkásőrök egy régi május elsején. Nyakukban nem géppisztoly lóg, hanem csőre töltött fényképezőgép. Egy másik fotón a főváros köztisztasági szakembere egy tömlő segítségével mosdatja a Lenin-szobrot. A télikabátos bronz Lenin megadóan tűri.

2015. április 27., 18:08

Pár lappal odébb a már erősen pocakos Puskás Öcsit látjuk kocogni a pályán, nyomában rádió- és fotóriporterekkel, majd Lujzát és Jenőt, amint egy régi SZÚR-on a Népstadion közönségét szórakoztatják.

Van a múlti dőnek egy speciális, ragozhatatlan esete: a régi fotó. A dolog azzal kezdődött, hogy áll a Népszabadság fotórovatánál egy elhíresült lemezszekrény. Huszonöt éve még naponta matattak benne, manapság azonban, a digitális fotózás beköszöntével már csak Rédei Ferenc, a fotórovat egykori vezetője nyitogatja az ajtaját, hogy böngésszen az újság fotósainak 1964 és 1990 között készült felvételei között. Tízezer tekercsnyi negatív – tessék beszorozni 36 filmkockával. A filmek digitalizálása jó ideje tart már a lapnál, nyolc éve pedig saját rovata is van az újságban az így előkerülő izgalmasabb felvételeknek: ezek szubjektív kommentárok, korképek kíséretében kerülnek az olvasók elé szerdánként az újság Képmentő rovatában.

Ebből az anyagból válogatott most a lap. Csaknem félszáz régi fotót és ugyanennyi személyes hangú, hozzájuk kötődő írást tartalmaz a Népszabadság a napokban megjelent, négykötetesre tervezett sorozatának első darabja, a Képszabadság. Múltidéző felvételek ezek, másoknak pedig fontos lábjegyzetek annak megértéséhez, mi volt a Kádár-korszakban a Merkur, a Javszer, mit jelentett, ha valaki leendő autótulajdonosként „színre várt”, és miért volt szokás nyugati utazások előtt bizonyos bankjegyeket a zokniba tenni vagy a gyerek fenekére celluxozni. Látjuk, hogyan integetett zászlójával az M7-es elején a Balaton felé induló autósoknak egy Osztapenko nevű szovjet parlamenter, hogy mi volt a VIT, az építőtábor vagy a Ki mit tud?, az új típusú keresztelő, a névadó ünnepség, a dolláros bolt, és mit kerestek a budapesti textilgyárak fonodáiban a gépek csattogására és a rumba ritmusára ringó csípőjű kubai lányok.

Berkó Pál

Utolsó útjára indult az ország véleménydiktátor celEBje, Demény, az imádnivaló, „kötsög” vizsla, akinek mindig mindenről volt véleménye. Magos Judit, aki könyveket írt Deményről, közösséget épített a sajátos karakterű kutyája követőiből, kedden közölte a közösségi médiában, hogy Demény átkel a szivárványhídon.