Színre lép a Demokratikus Koalíció
Új, nyugatos, polgári balközép párt létrehozását jelentette be Gyurcsány Ferenc. A volt miniszterelnök úgy fogalmazott: a Demokratikus Koalíció a szabadság és a szolidaritás pártja lesz. A demokratikus ellenzék egyik tagjaként Orbán Viktor rendszerének megbuktatása és az új köztársaság felépítése a célja a formációnak.
anyavaja: Ha a DK tényleg „koalíció” mindenki számára, aki az Orbán előtti törvényes rendet akarja vissza, és azon akar további módosításokat végrehajtani, akkor a dolog nem abszurdum. De persze csak a választási győzelemhez meg esetleg egy-két év válságkezelő kormányhoz (Bajnai?) elegendő a muníció. Ennyi éppen elég is lenne. Aztán jöhet az összeveszés meg a konkurenciaharc – de akkor már a ’89-es törvényes rend alapján.
Kérdőjel: Elhárul minden akadály az MSZP elől, üstökösként roboghat politikai életünk égboltján....
saint-simon: A Fidesz valamikori kétharmada jórészt a gyurcsányi hibákból fakad. Azóta is, amint exponálja magát, néhány százalékponttal nő Orbánék „tetszési indexe”. Nyilvánvaló, hogy Orbán és Gyurcsány úgy összetartozik, mint zsák és a foltja. Ezért tartunk ott, ahol tartunk: a többpártrendszer mérlege mára elromlott és megbízhatatlan. A munkavállalók érdekeit képviselő szakszervezeteket már korábban padlóra küldték a pártok, közös erővel. Az ellenzéknek sürgősen meg kell fiatalodnia, mert teljességgel erodálódott, elhiteltelenedett.
Csikar: Gyurcsány pártja feltehetőleg valamiféle baloldali erőket összefogó ellenzéki népfront élére kíván állni. Szerintem mindenképpen helyes lenne egy ilyesfajta koalíció. Talán a szakszervezeti összefogás és a friss, rokonszenves civil erő nyújthat némi reményt.
predator: Viszont ezeknek is párttá kell alakulniuk, ha valamit politikai eszközökkel akarnak elérni! Csak egy másik út van, a forradalom...
Korhely: Egyre biztosabb, hogy Gyurcsány és új frakciója függetlenként lesz kénytelen folytatni politikusi munkáját – legalábbis a következő hat hónapban. A Demokratikus Koalíció tagjai ugyanis az MSZP álláspontja szerint „kiléptek”, ez pedig féléves kényszerfüggetlenséget jelent.
Joszip Vragics: Mesterházy nem volt képes belátni, hogy egy új, gyurcsányista frakció éppolyan előnyöket jelenthetett volna a parlamentben, mint a Fidesz és a KDNP kettőse. Újabb megszólalási lehetőséget kaptak volna az ellenzéki képviselők. Úgy látszik, megy tovább a harc, gondolom, majd a teljes eleszdéeszesedésig.
mkati: Az MSZP azt tette, amivel értékelése szerint megtarthatja a szavazóit, és vonzhat is másokat. Tehát jól megszívatja a DK-t – hiszen megérdemli, és különben is Gyurcsány a hibás –, mert ez vonzó, voksokra váltható üzenet.
provance: Nehéz elképzelni, hogy hónapok óta egyeztetnek a szét vagy együtt problémájáról, végre megállapodnak, hogy ki-ki a maga útján, de a jó viszony, a munkakapcsolat, a cél nem törik meg, és akkor kiderül: épp a legfontosabb részleteket nem tisztázták. Mesterházy ne nyílt leveleket írogasson Molnár Csabának, hanem tessék egyértelműen lepapírozni, hogy ki és milyen feltételekkel képzeli a válást! Az MSZP elnökeként alakíthatta volna a távozás feltételeit oly módon, hogy az ott maradó többségnek is megfeleljen, és neki most csak a saját pártjára kelljen koncentrálnia. Lesz, aki kapva kap a lehetőségen, mert a nyugatos szemléletű mérsékelt balközép meghatározás elfogadható számára. Gyurcsány elképzelése szerint az általa alapított párt minden szociáldemokrata, liberális, konzervatív stb. eszmét felölel és befogad, amely ugyanolyan platformon képzeli el a jövőt.
mernokt: Thürmer, Csurka, Torgyán – mind egyszemélyes párt volt. Mindhiába erősítgeti pártjának a nevét Gyurcsány, annál falsabb a dolog, és bizony már az induláskor kimúlt a „demokrácia”. Fejlettebb az a növény, amelyik nem saját magát porozza be.
tántoríthatatlan: Gyurcsány azt állítja, hogy frakcióalakításukat az álnokság fogja késleltetni, holott nem: a hatályos házszabály. Így aztán az embereknek elég nehéz lesz hinni.
huttinger: És szerinted a házszabályt mennyi idő alatt lehet olyanná átalakítani, hogy csak 12 fő alakíthat frakciót?
Dr Smart: A frakcióalakításnál sokkal fontosabb, hogy az újonnan alakult párt országos lefedettséget tudjon biztosítani a 2014-es választást megelőzően. Az infrastruktúra kialakítása borzasztó sok pénzbe kerül, ezért ez a nehezebbik része a dolognak. Kíváncsi vagyok, ezt a pénzt honnan, kitől remélik megszerezni. Úgy tudom, hogy az MSZP egyetlen fillért sem hajlandó adni a saját vagyonából. Így Gyurcsányéknak elölről kell kezdeni, ami nem lesz egyszerű mutatvány.
vadegér: A szavazók/párttagok azt követik, aki rázza a kolompot. A vidéki kolompok a szoci pártirodákban vannak, kérdés, kinek rázzák ezután. Szerintem Gyurcsányék abban bíznak, hogy a harmincas-negyvenes balosoknak már nem igazán vonzó a jelenlegi MSZP. Talán azt remélik, hogy felnőtt egy új generáció. Jó régen készülnek, nem hiszem, hogy ne mérték volna fel az esélyeiket.
leguan: A szétválással tisztázódott egy bizonytalan helyzet. És a bizonyosság általában kedvező hatású. Már a szétválás valószínűségének az elmúlt hónapban való erősödése is mérhetően növelte az MSZP támogatottságát. A DK támogatottsága persze még kérdőjeles. Azonban Gyurcsány sokat emlegetett „hiteltelensége” egyre kevésbé lesz akadály. Különösen, hogy ezt a „hiteltelenséget” a Fidesz ragasztotta rá.
hulot: Mi is kell nekünk: hitelesség vagy népszerűség? A hitelesség manapság nem népszerű. A népszerűség maga az áfium.
magyar nemzett: Egy választáson természetesen a népszerűséggel lehet nagyobb eredményt elérni. Ezt többek között a hitelesség is növelheti. A DK-ban több fantáziát látok, mint a begyöpösödött MSZP-ben. Akkor is, ha tudjuk, Gyurcsány korábban milyen stratégiai hibákat követett el. Egy Bajnai-párt talán hitelesebb lenne, de Gyurcsány a populárisabb személy (ezt nem pejoratív értelemben mondom).
giacinto: Most legalább van választási lehetőség a baloldalon.
Turtle: Orbán sikeresen felvágott újból egy egész rúd szalámit. A szalámi ugyan nem volt a legjobb minőségű, de eddig egyben volt. A szeletelés megindult. Egy Bajnai-stílusú koalíció hitelesebbnek tűnne. Kíváncsi vagyok, hány ember hisz még a baloldal életképességében. Elhiszik-e az emberek, hogy van még kiút, meg lehet-e akadályozni a fasiszta stílusú politizálás térnyerését?
Sonja: Még Bajnai is lehet valaki ebben a pártban. Valószínűleg messze előre el van tervezve minden – legalábbis remélem!
kertész: Egyetlen tény van: az emberek 60 százaléka bizonytalan. Várnak valakire vagy valamire. Ha egy részüket sikerül meggyőzni Gyurcsányéknak, van remény, hogy leváltják a Fideszt. Ha nem, borítékolni lehet a Fidesz–Jobbik-koalíciót, mert nem kétséges: a jelenlegi fideszesektől nem áll túl messze a jobbikos ideológia.