Startol a világ legnagyobb könyvvására

Október 13- án többek mellett Angela Merkel kancellár is beszél a 61. Frankfurter Buchmesse megnyitóján. A világ legnagyobb könyvvására először a szakma, majd a hét végén a nagyközönség számára is nyitva áll majd. Száz országból – köztük Magyarországról – 3.800 kiállító, hozzájuk 3.100 német, 172.000 négyzetméteren. Könyveikre és a kultúra egyéb termékeire várhatóan idén is a látogatók százezrei lesznek kíváncsiak. Annál is inkább, mert a digitalizálás kora átformálja a könyvről alkotott hagyományos képet.

2009. október 10., 15:34

Jürgen Boos, a könyvvásár igazgatója szerint Frankfurt soha nem volt még olyan újító szellemű, mint amilyennek az idei vásár ígérkezik: a digitalizálás u.i. alapvetően átformálja a könyvkiadást. Figyelni kell az új tényekre: a MySpace oldalain szinte naponta nyilvánul meg 180 millió ember, a Facebook-on 250 millióan szerepelnek képekkel, szövegekkel, videókkal.

Megjelent és gyorsan terjed az „e-book”, a különböző digitális eszközökön olvasható elektronikus könyv (már Kína is 400.000 címet kínál!), az Interneten kötetek millió hozzáférhetők, számuk rohamosan nő és megjelentek a vállalkozások, amelyek pénzért tesznek hozzáférhetővé könyveket a neten. Minden változóban tehát – s mindennek megvitatására kínál kitűnő lehetőséget a szakma nagy frankfurti találkozója, ahol egyébként arról is szó lesz: hogyan vehet részt a könyvkiadás az új technikai helyzetben az emberek képzésében, a szak-kiadványok megjelentetésében.

Kína – liberalizálás mellett elnyomás

A Könyvvásárnak minden évben díszvendége egy ország – az idén Kína. A kommunista kapitalizmus országának részvételét évekig tartó tárgyalások előzték meg, Peking a gazdasági után kulturális nyitását akarja demonstrálni, amikor a háromszáznál több, túlnyomórészt állami cég mellett magán-kiadókat is enged megjelenni Frankfurtban. Nyolcvan szépirodalmi mű, gyermekkönyv, 30 antológia, és 250 kínai szakkönyv képviseli németül a vendég-országot, amelynek rendezvények százain lesz alkalma megismertetni kultúráját. Ám e rendezvények nem mindig lesznek zavartalanok. Már egy hónappal a megnyitó előtt kiderült, hogy a demokratikus német szellemi élet nincs éppen összhangban a kínai kormányzat nézeteivel. A német Pen Klub eszmecserére hívta Frankfurtba a kínai irodalom reprezentáns képviselőit. Azok között ott voltak a Peking által hivatalosan delegáltak - valamint két jeles alkotó, akik ugyancsak elismert, sikeres írók, de a kínai viszonyok bírálata miatt nem örvendenek Peking kegyeinek. Egyikük, Bei Ling, akit „illegális sajtótermék”, egy irodalmi lap terjesztése miatt kiutasítottak, emigrációban él az Egyesült Államokban. Nő-kollégája, Dai Kving, sok bonyodalom után végül is megérkezhetett hazájából, de már a repülőtéren elmondta: könyveit nem adják ki, figyelik, korlátozzák, ő Kínában - hivatalosan – senki.

Amint az Németországban természetes, a beszélgetésen minden vendég ott lehetett – a „disszidensek” is. Peking hivatalosai azonban tiltakoztak, mondván: a közös rendezvény eme oldaláról velük nem egyeztettek. A két – általuk hívatlan – vendégnek ott nincs keresnivalója. Amikor azután azok mégis ott ültek, a hivatalos kínai delegáció kivonult a teremből. A népes hallgatóság tudatában alkalmasint megmaradtak a volt berlini kínai nagykövet szavai: „Nem azért jöttünk ide, hogy demokrácia-leckét vegyünk. Azok az idők elmúltak…” Majd Brechtet idézte kifogástalan németséggel: "Zuerst kommt das Fressen, dann kommt die Moral”. Azaz: első helyen a zabálás, aztán beszéljünk erkölcsről…”
Az összevert Ai vej-vej műtéte után

A történtek tükrében Frankfurtban jelzésnek tekintik, eljön-e Hszi Csin-ping, a Népköztársaság elnökhelyettese (és esetleges jövendő vezetője) a kiállításra, amint Peking korábban jelezte. Az előjelek nem túl biztatóak. Aj Vej-vejt, Kína egyik legismertebb (és a rendszert bíráló) művészét a rendőrség hazájában úgy összeverte, hogy Németországban kellett agyából a vérrögöt eltávolítani. A művész a pekingi olimpiai „fecskefészek”-csarnok egyik tervezője volt s a napokban Münchenben nyílt kiállítása. Ő egészségi állapota miatt, de feltehetően a hatóságok nyomására, lemondta Frankfurtot. Ott lesz viszont Rebiya Kadeer, az emigrációban élő, a kínai ujgurokhoz tartozó írónő, ami ismét felháborította a kíni hivatalosságokat.

Magyar nemzeti stand – író-olvasó találkozók

A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése a vásár központjában lévő 5.0 számú csarnok földszintjén állítja fel a 120 m² alapterületű nemzeti standot. Azt úgy alakították ki, hogy a középső, átriumos tér alkalmas helyszínt kínáljon a friss magyar könyvtermés bemutatkozásának, s egyúttal irodalmi és kulturális programoknak is helyet biztosítson. A programokat a stuttgarti Magyar Kulturális Intézet szervezi. A magyar szerzők közül idén Sándor Iván, Márton László, a magyar-svájci Oplatka András, valamint Lovas Ildikó mutatkozik be a német olvasóközönségnek. Dalos György moderálásával megemlékeznek a magyar irodalom és könyvkultúra 1999-es, azaz tíz éve tartott frankfurti díszvendégségének eredményeiről, tanulságairól. A nemzeti standot Burger Barna fotóművésznek a kortárs magyar irodalom alkotóiról készült felvételei illusztrálják.