Sokat megmutatnak azzal, hogy mit viselnek a testükön

Idén tavasszal Budapesten vendégeskedett a világ legnagyobb iparművészeti múzeuma, a londoni Victoria and Albert Museum. Most mi látogatunk el hozzájuk, megtekinteni a ritka témájú, érdekesen bemutatott és úttörőnek nevezhető új kiállításukat. A hollywoodi filmgyárak raktáraiban féltve őrzött ruhákat – híres filmek és filmszínészek kosztümjeit és jelmezeit – először láthatjuk a maguk valóságában.

2012. november 25., 08:23

Szerző:

„Minden filmben a szerepformálás fele a ruha. Fontosnak tartom az általam alakított figurák megjelenését. Sokat megmutatunk azzal, hogy mit viselünk a testünkön” – állítja Meryl Streep.

S valóban. – A jelmeztervezők történetmesélők, társadalomkommentátorok és antropológusok – írja bevezetőjében a kiállítást bemutató kis füzet. A filmek emberekről szólnak, ezért a jelmez kardinális jelentőségű a figurák életre keltésében. A Hollywoodi jelmez c. kiállítás a karakterek megalkotásának folyamatát mutatja be a forgatókönyvtől a filmvászonig, beleértve az elmúlt száz év technológiai és társadalmi változásait.

A háromemeletes galéria egyben három felvonás is, amely végigvezet bennünket az amerikai filmipar történetén és ahol szemtől-szembe, „élőben” láthatjuk a legemlékezetesebb filmszereplők által viselt több mint száz ruhát, kezdve Charlie Chaplintől napjaink Avatar-jelmezéig.

Az első felvonás: Az elemekre bontás, amely megismerteti a látogatót a jelmeztervezés folyamatával, és lefesti azt az utat, amit a karakter megteremtéséhez be kell járni a forgatókönyvtől a filmvászonig. A második felvonás: A dialógus. Ebben a részben a jelmeztervező kulcsszerepét és a kreatív művészekkel zajló együttműködését vizsgálja. A harmadik felvonás címe: A finálé. A kiállítás itt ünnepli Hollywood és a filmvászon legjobban szeretett alakjait.

Bármilyen műfajról legyen szó, a jelmeztervező kutatással kezdi munkáját. Tudnia kell, „ki” a karakter, mielőtt hozzáfog a rajzoláshoz. Nem számít, milyen korban játszódik a történet, a közönségnek el kell hinnie, hogy a filmben látott emberek valódiak, hiszen az emberek alkotják a film érzelmi magját és az ő történetük indítja meg a néző szívét. Ezért a színészek ruháinak igaznak és hitelesnek kell lenniük.

A jelmeztervező öltözteti fel a színészt, a színész adja a karaktert a rendezőnek és a rendező elmeséli a történetet. Ha a filmbéli alak megfogja a néző képzeletét, a ruhák divattrendet indíthatnak el a világon és befolyásolhatják a globális kultúrát. Egy filmikon akkor születik, ha a nagyközönség szerelembe esik a történet szereplőivel, és erről szól a film és a jelmeztervezés.

A ruhák bemutatásán túl a jelmeztervezők videó-interjúban mesélnek arról, miként változott és változik meg a munkájuk a filmtechnika változásait követve, a némafilmtől a hangos filmig, a fekete-fehértől a színesig. Robert de Niro és Meryl Streep filmbejátszásban magyarázzák el, mit jelent számukra a ruha egy-egy karakter megformálásában.

A bemutatott jelmezek, ruhák, cipők és egyéb kiegészítők eddig sohasem hagyták el a privát gyűjteményeket és a kaliforniai stúdiók féltve őrzött raktárait. Akinek lehetősége van rá, ne hagyja ki és nézze meg élőben szeretett filmalakjainak öltözékeit, mert egyhamar biztos nem kerül sor hasonló kiállításra.

Cím:
Victoria and Albert Museum

Cromwell Road
London SW7
+44 (0)20 7942 2000

Nyitva:
Minden nap: 10.00–17.30
Pénteken: 10.00–21.30

Jegyárak:
Felnőtt: £10.00
Nyugdíjas és diák: £7.00

A kiállítás 2013. január 27-ig tart nyitva, a jegyet ajánlatos interneten vagy telefonon előre megvásárolni.

További Nagy-Britanniával kapcsolatos írásokat olvashat az

angolosan.huweboldalon.