Senki többet harmadszor? Ötmillióért vitték a fotókat
Az Ágens Galéria ötödik fotó árverésén közel a tízmilliós kikiáltási ár fele folyt be, valamivel több, mint 5 millió forint. A kétszáznegyven tétel nagyobb részét kortárs, kisebb részét régi fotókból válogatták.
Néhány napja több tucatnyi érdeklődő gyűlt össze a belvárosban, hogy egy hagyomány módon levezetett fotó árverésen vegyen részt. Ez az árverés szellemi, esztétikai élvezettel járt, kifejezetten kellemes időtöltést jelentett. Szöges ellentétben azzal az árveréssel, ahol már
néhány hete járt a 168 óra online, amikor is családok sorsa dőlt el a bankok által indított lakás árverésen.Az Ágens 2009-ben már ötödik alkalommal szervezte meg
a fotó aukciót. A beharangozó plakátra az a felvétel került, aminek az 54 ezres kikiáltási ára 150 ezer forintra nőtt a licit során. Végül két férfi versengett Frantiscek Drtikol 1920- és 1925 között készített női aktjáért.Az árharcban alul maradt licitáló rögest elhagyta a termet, amint leütötte a kalapács a rivális vevő ajánlatát. Ezen kívül azonban kevés szenvedélyesen elszánt licitálásnak lehettek tanúi a jelenlévők.
Többen el sem jöttek, hanem vételi megbízásokat adtak, amelyeket az árverést levezető hölgy közvetített. Mások pedig telefonon keresztül csatlakoztak az adás- vételhez ugyanolyan vételi jogosítványokkal, mintha ott ülnének a teremben.
Licitálás telefonon keresztül
Patrus Sándor az Ágens Galéria vezetője elmondta, hogy Európa különböző országaiból és az Amerikai Egyesült Államokból is kaptak felkérést azoktól, akik nem tudnak személyesen részt venni az aukción.
Az árverésre bocsátott fotók között rangos, közismert nevek épp úgy voltak, mint teljességgel ismeretlenek. Szipál Márton, Glink Károly, Brassai, Féner Tamás, Korniss Péter neve sokak számára ismerősen cseng. Míg a legmagasabb kikiáltási áron elkelt fotósorozat szerzőjét bizonyára kevesen ismerik.
Az aukció szervezőjének 32 éves lánya, Velican- Patrus Dóra
Hét főbűn című sorozata280 ezer forintról 550 ezer forintot ért el. A nagyon hosszú záridővel készített bemozdulásos felvételeken egy női akt mozdulatsorai illusztrálják a fő témát.A női aktok voltak a legsikeresebbek
Taroltak a női aktok – mondhatnánk - hiszen
Brassai fekvő aktjánakára ugyancsak megnőtt, 62 ezerről 120 ezerig kúszott fel.Az aukció végén megkérdeztünk néhány vevőt, akik több képet vásároltak. A válaszokból kiderült, hogy a három vásárlóból kettő nem saját kedvére bonyolódott a vételi ügyletbe.
A középkorú hölgy, aki a legmagasabb értéken elkelt fotósorozatot is megszerezte, elmondta, hogy megbízást teljesített. Gyakran jár árverésekre, de a fotó műfaja valójában még nem érintette meg. Ő maga az ékszer árveréseket kedveli a legjobban. Ettől függetlenül sok százezer forintért „vásárolt be” megbízójának az árverés kínálatából.
Egy fiatalember láthatóan kimerülten rogyott le a székre, miközben a vételi adminisztrációra várt. Nyolc tervezett műből hármat sikerült megszereznie, ám maga sem tudta megmondani, hogy pontosan mennyit költött. Érthető, ez volt élete első árverése, ahol megbízást teljesített.
Fotó, mint műtárgy
Nem így Montvai Péter, aki saját magának választotta ki a megszerzendő alkotásokat. Brassai képét ő is szerette volna hazavinni, de most nem sikerült. Ám neki már így is rengeteg felvétele van. Vállalkozása működteti az Artphoto nevű online boltot, ahol kortárs fotósok képeit lehet megrendelni.
Mindannyian tudjuk, hogy „elfogytak” a festmények, a műgyűjtők új alkotások felé fordulnak. A jövő műtárgya a fotó. Ebben egyet értünk az Ágens Galériával, csak azt nem tudjuk, hogy mikor jön el ez az idő – kommentálta a műgyűjtő üzletember.
Mindehhez hozzátette, hogy jelenleg még nyomott áron kaphatóak a fotók. De néhány év múlva a fotók és grafikák is keresettebb és drágábbak lesznek, mint manapság. Érdemes mostanában vásárolni annak, akinek van rá pénze..