Saját élet

Találni szavakat: ez talán Esterházy Péter írásművészetének egyik legnagyobb titka és deleje. Akkor is szavakat talál, amikor úgy kezdi a Termelési-regényt: „Nem találunk szavakat.” Bevezetés, segédigék, szövegtükrök.

2016. június 12., 05:58

A Hasnyálmirigynapló című, új könyvében az első mondat: „Rák, ez a jó kezdőszó, noha nem rögtön hangzott el, nem hamar, bár azt nem gondolnám, hogy kerülték az orvosok a szót.” Esterházy pláne nem kerüli ezt a szót, fürge passzal indítja naplóját, szökteti magát.

Noha ez a könyv egészen bizonyosan egyedülálló Esterházy Péter életművében, az alaphelyzet kísértetiesen emlékeztethet a Javított kiadásra: egy váratlan trauma (szembesülés édesapja ügynökmúltjával) kimozdítja őt addigi élethelyzetéből, és a feldolgozás terápiája evidensen maga az írás lesz. Az írás, amely Esterházynál mindig olvasás is. Nyomok és korábbi szövegek összeolvasása, kompilálása, másolása. Az olvasás írása. A Javított kiadás így indul: „Addig folytatjuk, amíg nyersanyagunk van, bárkibe, bármibe kerül is, ezt a mondatot hallom e pillanatban a rádióból (2001. január 23-án, délután, két óra valahánykor, elfelejtettem fölírni a percet), Mészöly Miklós mondatát a Filmből, most, amikor hosszas »tologatás« után végre elkezdtem ezt az írást; mintha öreg pályatársam biztatna, erősítene, szemernyit csalódottan, hogy erre a nógatásra rászorulok, hogy ezt magamtól nem tudom.”

Itt most nincsen hosszas tologatás. Esterházy a naplót 2015. május 24-én kezdte, rögtön azután, hogy kiderült a betegsége. A könyv utolsó bejegyzése 2016. március 2-án született. Háromnegyed év, 238 oldalon.
Nyersanyag: hideg, fémes szó.

Míg a Javított kiadásnál annyiban hazai pályán volt Esterházy, hogy különböző szövegekbe kapaszkodhatott, azokat elemezte, tette új kontextusba, addig a naplóban a saját teste a médium, azt olvassa. Saját teste miatt játszik idegenben. Ezen az íven Nádas Péter Saját halál című könyve lehet távoli rokon az idő számottevő és számot vető különbségével. Nádas 1993-as infarktusa és reanimálása néhány radikálisan intenzív perc volt, és ez a tapasztalat tágult ki az évekkel később megírt könyvben kozmikusan és körkörösen. Esterházy tumora lassítja és átzsilipeli az életidőt, mindezt pedig a folyamatos jelenben rögzíti. Legautentikusabb dokumentuma a teste, annak változása. Bár azért betegágyát körülbástyázza a témába vágó szakirodalommal, ezt rögtön az elején megosztja velünk.

Persze mit jelent a „velünk”? Ez a naplóolvasás örök módszertani és etikai kérdése, akkor is, ha evidensen a szerző döntött úgy, hogy ez a szöveg nyilvános legyen. A naplónak több megszólítottja is van: maga a szöveg, olykor hozzá beszél, egyszer pedig a „drága olvasó”. Ám igazi társa és figurája a hasnyálmirigyrák, akit el is nevez Hasnyálkának és Mucinak is. Ketten elválaszthatatlanok. Egyek. Azzal, hogy Esterházy a tumorból egy női karaktert teremt a rá jellemző ironikus eleganciával, illeszkedik egy olyan tradícióhoz, melynek elődje Hajnóczy Péter és Eörsi István volt. Incselkedik és kokettál vele. Udvarol neki. A könyv egyik legnagyobb tétje...

A könyv egyik legnagyobb tétje... – folytatnám. Abbahagyom. Nem megy. Felállok a géptől. Megyek egy kört magam körül. A szöveg körül. A Margitsziget körül. Keresem a szavakat az időzavarban, a naplókönyv merőlegese némává tesz. A háromnegyed év krónikája allegro kezdődik, gyorsan benne vagyunk a dolgok sűrűjében. Először titkolja a betegségét, később beavatja szeretteit, barátait, most pedig beavatja az olvasót. Beavatás a szépirodalomba? Utána jönnek a kezelések, és a napok iszkolását felváltja valami más. Az infúziócseppek monotóniája. A lassulás. Ahogyan beborul. Kibicsaklanak a poénok, marad a tehetség tehetetlensége. És az a bátorság, hogy mindezt a szürkeséget is árnyaltan ábrázolja. Andante lesz a szöveg ritmusa. Majd a zárlatban megint ütemet vált. Felragyog. Örvényekkel teli hullámvasút.

Többször is kukkolónak érezheti magát az olvasó. Mégsem lesz az. Esterházy lényének és alkotásának egyik legnagyobb, már-már Midász királyt idéző tüneményes csodája nemcsak az, hogy szavakat talál (ez még nem különbözteti meg a többi külvárosi futballistától), hanem az, ahogyan élet és irodalom összeszövődik, formát kap. Etikája az esztétikája, döntése a szabadsága, morálja a stílusa – vesd össze: Puskás Öcsi válasza Zelk Zoltánnak a góllövés titkát firtató kérdésére: „Úgy kell rúgni, művészkém!”

A Hasnyálmirigynapló egyik legszemélyesebb szövete, ahogyan Esterházy a családjáról ír: feleségéről, Gittáról, aki könyveit is tervezi, és amiképpen borítót ad a műveknek, úgy oltalmazza és védi férjét (vice versa), és gyermekeiről, arról, hogyan rázza meg őket a hír, az állapot, a lefolyás, hogy miképpen rezonálnak apjuk viselkedésére. Ez apakönyvvé teszi a művet, csak ezt most nem a fiú írja édesapjáról és megannyi őséről, hanem ebben a könyvben Esterházy Péter az apa és nagyapa. Ennek megrázó kettőspontja, amikor megpillantja saját arcában az apjáét:

„2015. augusztus 29., szombat
Egyébként reggel, ma is, belenézve a tükörbe, egyszerre látok két képet: látom ezt az apám testére hasonlító, nem is le-, hanem megfiúcskásodott testemet, én bizony még a mokányt is látom (maradjon köztünk: tetszem magamnak, emlékeztetek a focistatestemre, valahogy a fiatalságom erejére is, megismétlem: erejére, meg még az említett ödipális boldogság, mindig ellágyulok, és valami értéknek látom, ha bármi hasonlóságot találok apámat illetően; kapásból inkább csak a fizikumára gondolok, de tulajdonképpen ha az iróniáját látom magamon, vagy a váratlan magányát, annak is megörülök; az ún. rossz tulajdonságai egy részét is nyilván megtalálhatom magamban, nem volna logikus ezeknek örülnöm, de még ezt sem tartom kizártnak), szóval, elégedetten nézegetem az új testemet a tükörben, és akkor, nem hirtelen, tulajdonképpen az előbbivel egyszerre látom a megtámadott testemet, az öregséget az arcomon, a csüngéseket, de mindent a homár drámai, vészjósló keretében. Ez a másik kép. Egyszerre vagyok nevetségesen és hiúan megelégedett avval, amit látok, és rémült.

Akkor most mi a fasz van?, tette föl annak idején königsbergi magányában Kant a kérdést. Neki pechje volt, meg tudta válaszolni.”

Ez az a cikk, amelynek nemcsak a kezdésétől tartottam, hanem a befejezésétől is. Megint felálltam a géptől. Futottam egyet a sziget körül. A szöveg körül. Magam körül. Kanton agyalok. Hogy neki pechje volt. Nekünk szerencsénk van, olvashatjuk ezt a könyvet is.

A Könyvhéttel kapcsolatos cikkeinket

itt találja. Kattintson!

Utolsó útjára indult az ország véleménydiktátor celEBje, Demény, az imádnivaló, „kötsög” vizsla, akinek mindig mindenről volt véleménye. Magos Judit, aki könyveket írt Deményről, közösséget épített a sajátos karakterű kutyája követőiből, kedden közölte a közösségi médiában, hogy Demény átkel a szivárványhídon.