Rangos brit irodalmi díjat nyert a Shakespeare fiáról szóló Hamnet című regény
O'Farrell mások mellett Hilary Mantelt és Bernardine Evaristót maga mögé utasítva nyerte el a 30 ezer fonttal (11,8 millió forint) járó elismerést.
Az írónőt régóta foglalkoztatta az 1596-ban, mindössze 11 évesen, feltehetőleg pestisben meghalt Hamnet Shakespeare története. A fiú nevét idézi az angol drámaíró Hamletjének címe is. A darabot évekkel a fiú halála után mutatták be.
"Elég elolvasni a Hamlet első felvonását ahhoz, hogy az ember érezze a mindent átható mélységes gyászt" - mondta O'Farrell, hozzátéve, hogy mindezek ellenére Hamnet alig kap említést a Shakespeare-ről szóló vaskos életrajzokban. Az írónő szerint a fiú halálának súlyát gyakran az Erzsébet-korabeli magas gyermekhalálozási mutatókkal próbálják enyhíteni, mintha "nem is lett volna akkor nagy dolog".
Shakespeare neve egyszer sem szerepel a Hamnetben, amelynek középpontjában a bárd gyermekei és felesége, Anne Hathaway - a könyvben Agnes - állnak.
O'Farrell szerint Hathawayt "írástudatlan szajhaként" ábrázolják, mert tanulatlan volt és nyolc évvel idősebb Shakespeare-nél. "A személyéhez mindig rosszindulattal, gyanúval és kendőzetlen nőgyűlölettel viszonyultak az elmúlt 500 évben" - mondta a szerző.
Hozzátette: "nem tudom, hogy az életrajzírók, tudósok, forgatókönyvírók és más regényírók miért akarják ilyen elszántan visszamenőleg szétválasztani őket. Annyira elszántan el akarják hitetni velünk azt a narratívát, hogy az író gyűlölte ezt az asszonyt, hogy ez a nő egy paraszt volt, írástudatlan és csellel vette rá a házasságra Shakespeare-t. Én azonban úgy vélem, hogy ezekből semmi sem feltétlenül igaz".
A regényben Agnes egy független nő, aki szakértője a gyógyfüveknek és egy sólyommal vadászik.
Az eredetileg Orange Prize for Fiction néven alapított díjat 1996-ban hozták létre.
Az idei díjátadó ceremóniát a koronavírus-járvány miatt online tartották meg szerdán. A zsűri egyik tagja, Paula Hawkins írónő pedig Edinburgh-be utazott, hogy otthonában adja át az elismerést O'Farrellnek. (MTI)