Programot hirdetett a frissen kinevezett színházigazgató
Határon túli és vidéki vendégjátékok, színházi közvetítések, a magyar kabaré hagyományainak ápolása - többek közt ez jellemzi 2012. január 1-től közös irányítás alatt, de önálló arculattal működő budapesti Thália Színház és a Mikroszkóp Színpad műsorát.
A Főpolgármesteri Hivatal december 8-án jelentette be, hogy a szakmai bizottság Bereményi pályázatát támogatta, és "várhatóan a főpolgármester is őt nevezi majd ki a két intézmény élére". Bereményi Géza Kossuth- és József Attila-díjas író, dalszövegíró, Balázs Béla-díjas filmrendező Kálomista Gáborral, Herczeg Tamással és Csécsi Tamással együtt pályázott a két színház közös vezetésére. Rajtuk kívül Harsányi Gábor színész - Dózsa Lászlóval közösen - és Megyeri László, a Thália Színház korábbi igazgatója adott be pályázatot.
Mint a közös szervezetbe került két intézmény új vezetői bemutatkozó sajtótájékoztatójukon elmondták, Bereményi Géza ügyvezető igazgatóként fogja össze a Thália Színház és a Mikroszkóp Színpad működését, és elsősorban a művészeti irányításra koncentrál, míg Kálomista Gábor producer feladata menedzserigazgatóként a színház működési feltételeinek biztosítása lesz, Herczeg Tamás operatív igazgatóként a napi működésért felel, míg a gazdasági igazgató posztjára Csécs Tamás kerül, Litkai Gergely humorista pedig a Mikroszkóp Színpad művészeti vezetését látja el januártól.
Bereményi Géza, aki korábban már több színház igazgatói posztjára pályázott sikertelenül, kilenc évig a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház művészeti vezetőjeként is dolgozott. Mivel íróként, drámaíróként, film-, színház- és operarendezőként egyaránt tapasztalatot szerzett, és jó ismerője a vidéki színházaknak is, véleménye szerint ez nagyban segíteni fogja munkáját a Thália élén. Az új vezetők hangsúlyozták: a két intézmény szervezetileg egyesül, de önálló arculatukat megőrzik majd - írja a
7óra7.Bereményi Géza elmondása szerint a Thália műsorstruktúrájában nem várhatók alapvető változások: háromnegyed részben vidéki és határon túli magyar társulatok előadásait kívánják elhozni a budapesti közönségnek. A pályázatból kiderül, hogy elsősorban a nemzeti és kiemelt kategóriába kerülő vidéki színházakkal kívánnak együttműködni teljes jogú koprodukciós partnerként. A pályázathoz támogatói nyilatkozatot adott többek között a Kecskeméti Katona József Színház, a Békés Megyei Jókai Színház, a Győri, a Miskolci, a Szegedi és a Pécsi Nemzeti Színház, a debreceni Csokonai Színház, a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház, a Szabadkai Népszínház Magyar Társulata és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház, valamint a Budapesti Fesztiválközpont.
A széles műfaji lehetőségeket kínáló Thália - mellyel kapcsolatban a brand kialakítása is szerepel új vezetők céljai közt - az évi három-négy saját produkció mellett megrendelőként is fel fog lépni, elsősorban a Nemzeti Alaptantervhez kapcsolódó, klasszikus darabok feldolgozására ösztönözve vidéki színházakat, és azokkal az iskolás korú közönséget megcélozva.
Kálomista Gábor a köztelevízióval kialakítandó együttműködésről szólt. Beszámolója szerint vissza kívánják állítani a rendszeres színházi közvetítéseket, bizonyos előadásokból emellett televíziós adaptációk készülnének. Ez a műfaj népszerűsítésén túl alkalmat adna az elsősorban színpadon aktív színészek közismertebbé tételére is - emelte ki az menedzserigazgató.
"A Mikroszkóp Színház piaci helyzete különösen nehéz, hiszen az elmúlt időszak viharai a korábbi törzsközönség elpártolását eredményezték. Mindeközben a Mikroszkóp nem tudott érvényesen reagálni a színpadi humor és kabaré műfaji megújulására sem, hiszen más helyszíneken indult virágzásnak a stand up comedy, és a műfaji meghatározással még nehezen definiálható kortárs szerzők műveiből készülő, humoros színházi előadások, pl. Nézőművészeti főiskola, Francia rúdugrás, Paravarieté" - vélekednek a pályázat nyertesei. Litkai Gergely a Mikroszkóp Színpad jövőjéről szólva elmondta: nem stand-up színházat szeretne, hanem a magyar kabaré hagyományait ápolni és megújítani, másrészt ismert színpadi szerzőket, független társulatokat - akár Pintér Béla társulatát, a TÁP Színházat vagy a Nézőművészeti Kft-t - megnyerni az együttműködésnek.