Özvegyek országa
Hihetnénk, boldog az az ország, amelynek népe tiszteli történelmét, ismeri, tanulni képes belőle, eltart s olvas több e tárgyú folyóiratot: a klasszikus Históriát, a mozgékonyabb Rubicont, az interneten is sláger Múlt-kort, hogy csak a legnépszerűbbeket idézzük.
Ez a legutóbbi az őszi számában most asszonyaink, huszadik századi özvegyeink sorából válogat. Tisza István feleségének (és egyben unokahúgának) arcképével kezdik, s folytatják a sorselemzést a száműzött „vörös grófnővel”, Károlyi Mihálynéval, az első „first ladyvel”. Felbukkan az ismeretlenségből Kun Béla zongorázó, moszkvai börtönt is megjárt neje. Arcot kap Teleki Pál bajor és arisztokrata származású özvegye, és igazán puha portréban jelenik meg a középbirtokos családból Horthy karján kiemelkedő főméltóságú asszony, akinek menekülnie kellett a budai várból egész Portugáliáig. Itt látható a felakasztott „nemzetvezető” felesége, a viszonylag jómódú családból származó Szálasiné, akiről szintén feljegyezték, hogy zongorázott, még a Zenakadémián is. Itt a koncepciós per nyomán kivégzett Rajk bebörtönzött, rendíthetetlen, kemény asszonya és az összeesküvéssel, hazaárulással vádolt, kegyelmet nem kérő miniszterelnök, Nagy Imre özvegyének portréja, aki boldogult lánykorában színésznői vágyakat is dédelgetett.
Történelemkönyveink groteszk „sors összesében” kerülhetett csak egymás mellé gróf Tisza Ilona, gróf Andrássy Katinka, Gál Irén, Bissingen-Nippenburg Johanna grófnő, Purgly Magdolna, Lutz Gizella, Rajk Júlia és Égető Mária.
A nyolc férj közül hatan haltak erőszakos halállal. Kivégezték Nagy Imrét, Rajkot, Szálasit és Kun Bélát. Lelőtték Tisza Istvánt. Öngyilkos lett Teleki Pál. Külföldre menekült s ott végezte Károlyi és Horthy. Keserves sorsok, kudarcos históriák, elrettentő példák a mi történelmünkből.
Traumatikus 20. századunk a kibeszéletlen múltról szól, széthordott, dezintegrált történelemről, ahol a tragédiákat új s újabb eszközként használták fel ilyen-olyan kirekesztésekre, szégyenletes pozícióharcra, megsemmisítésekre.
(Múlt-kor. Negyedéves történelmi magazin. Őszi szám.)