Népmesekötet mutatja be Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye egykori népi életét

A Tyukodi népmesék I-II. című kötetek az egykor hagyományosnak tekinthető tyukodi meseéletet mutatják be 116 mesén és epikus történeten keresztül, több mint 16 órányi hanganyaggal kiegészítve.

2023. június 17., 10:30

Szerző:

A 92 éves Andrásfalvy Bertalan Széchenyi-díjas néprajzkutató eddig soha nem látott Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei mesegyűjtéseit adták ki. A néprajzkutató ezen két kötettel állít emléket egykori segítőjének és pályatársának, a mesekutató Kovács Ágnesnek. A mesekötetekben a Néprajzi Múzeum Etnológiai Archívumából olyan 1955 és 1961 közötti időből származó meséket publikáltak, melyeket a gyűjtők Tyukodon még a hagyományos meselkalmak közben rögzítettek. A mesemondók abban az időszakban nem tollba mondták a néprajzkutatóknak meséiket, hanem azokat élő környezetben, a falusi mesemondásokkor magnetofonnal rögzítették.

A településen a mesélés akkor még eredeti, közösségi funkciójában élt, esténként rendszeresen hangoztak el mesék. A Tyukodi népmesék csaknem hetven évvel az első néprajzi gyűjtés után jelent meg. Tóth Gábor, a mesekötetek egyik szerkesztője az MTI-nek elmondta: az 1955-ben megkezdődött gyűjtésben használt magnószalagok szerencsés körülmények között megmaradtak. A község paraszti életében az 1960-as évekig - a közös munkaalkalmak meglétéig - nagy szerepe volt a közösségi mesemondásnak, a település kosárkötői, egykori cselédek és parasztemberek gazdag mesekincsét most először publikálták  – fűzte hozzá.

A kötetben jelentős szerepet kapnak a felnőtteknek szóló mesék is, így számos pajzán mesét és trufát, azaz tréfabeszédet is megismerhetnek az olvasók. A Tyukodi népmesék olyan, mára már letűnt világot tár az olvasók szeme elé, amellyel megismerhető Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye egykori népi élete és folklórkincse – jegyezte meg a szerkesztő. Andrásfalvy Bertalan és Kovács Ágnes Tyukodi népmesék I-II. című köteteit június huszadikán mutatják be a Néprajzi Múzeumban. A kötetet Tompos Krisztina és Tóth Gábor szerkesztette,  Benedek Katalin lektorálta, kiadta az Antológia Kiadó és Nyomda Kft.

(Kiemelt képünkön: Tyukodi népmesék I-II. című kötet. Forrás: Néprajzi Múzeum oldala.)

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.