Négyszáz filmet mutatnak be a moszkvai filmfesztiválon

Az első filmes Václav Havel volt cseh köztársasági elnök mozijával is versenyez Elek Judit Visszatérés című filmje a június 23-án kezdődő Moszkvai Nemzetközi Filmfesztiválon. A fő programba tizenhét alkotás került be, a legtöbbnek ez a világpremierje, s egyben lehetőség arra, hogy elnyerje a Moszkva védőszentjéről, Szent Györgyről elnevezett díjat, egy 24 karátos arannyal bevont szobrocskát.

2011. június 7., 08:18

Az A-kategóriás fesztivált a

Transformers 3: Dark of the Moon világbemutatója nyitja meg. A sajátos választás ellenérzést váltott ki, amelyet a szervezők azzal próbálták leszerelni, hogy a rendezőn, Michael Bay-en kívül a hollywoodi blockbuster teljes sztárcsapata - Shia LaBeouf, Josh Duhamel, John Malkovich stb., és vagy ötszáz külföldi újságíró jön el Moszkvába. A fesztivál már jó ideje szeretne egy igazi szuperprodukció bemutatásával előrukkolni, hiszen ez is eszköz lehet abban, hogy megkopott fényét visszaszerezze. Mert noha ma is jelentős versenynek számít, de a kategórián belül a Cannes, Velence, Berlin, Toronto, Rotterdam mellől a második vonalba Karlovy Vary és San Sebastian mellé szorult vissza.

A záró film John Madden thrillerje, a

The Debt/Az adósság, amelyet a rendező és az egyik főszereplő, az orosz származását mindig hangsúlyozó Hellen Mirren jelenlétében vetítenek le július2-án. A válogató bizottság 1200 filmből választotta ki azt a közel négyszázat, amelyet a tíz nap alatt bemutatnak. Tizenhét alkotás versenyez a nagyon igényesnek ígérkező fő programban, amelynek zsűrije Geraldine Chaplin, valamint Amos Gitai izraeli, Arturo Ripstein mexikói és Nyikolaj Dosztal orosz filmrendező. Az elnök nevét a szokatlanul korán megtartott beharangozó sajtóértekezleten a szervezők még nem tudták megmondani, ez is hátravan még a fesztivál számos más részletével együtt.

Nagy újságírói és szakmai érdeklődés előzi meg Václav Havel első filmrendezését, a

Távozáscímű mozit, amelyet a 74 éves szerző azonos című, 2005-ben írt, a világon több felé nagy sikerrel bemutatott színdarabja alapján forgatott le а legjobb cseh színészekkel. Havel maga is eljön a fesztiválra, míg a most kilencvenkilenc éves Sindo Kaneto (Kopár sziget, Onibaba, Erotikus képregény), Postcard című második világháborús filmjét a világhírű japán rendező producer-fia hozza el Moszkvába.

Oroszországot Szergej Loban:

Sapito Showés Nyikolaj Homeriki: A szív bumerángja (Szerdca bumerang) című filmje képviseli. Mind a két rendező a negyvenes éveiben jár, korábbi filmjeivel már szerzett bizonyos ismeretséget nemzetközi fesztiválokon. Szergej Loban ráadásul otthon máig ható közönségsikert aratott Por (Pilj) című 2005-ös alkotásával, ezért zenés komédia műfajban készített moszkvai filmjét már várják az orosz nézők.

Az elsőfilmes rendezők munkáit bemutató Perspektívák szekció programját a fesztiválszervezők „rejtélyes és provokatív” filmek versenyének nevezték, és mint erre a megállapításra különösen érdemest kiemelték a dél-koreai Jung-mi Li: Secrets, Objects című, a nemi szerepeket firtató munkáját. Egy negyvenéves szociológia professzor asszony beleszeret sztriptíztáncos diákjába, szerelmük történetét egy nyomtató és videokamera meséli el.

A dokumentumfilmes szekcióról egyelőre annyit lehet tudni, hogy nagyon különös programmal fogja meglepni a fesztivál közönségét. A zsűrit Michael Apted, a Narnia krónikái egyik rendezője és kiváló dokumentarista elnökli.

Az idei fesztivál húsz versenyen kívüli szekciója közül a Nyolc és Fél-ben vetítik le Lars von Trier

Melancholia-ját. A filmben nyújtott alakításért Kirsten Dunst Cannes-ban megkapta a legjobb női főszereplő díját már azután, hogy a rendezőt ostoba és meggondolatlan nácizása miatt kitiltották a fesztiválról. A Vad Éjszakák nevű új szekcióhoz Kirill Razlogov, a fesztivál programigazgatója és főválogatója azzal csinált kedvet, hogy „szex, erőszak, extrémitás éjfélkor – csupa olyan ’disznóság’, amilyeneket fényes nappal nem szabad megmutatni.” A Harmadik Életkor szekcióba került filmek „olyan emberekről szólnak, akik túl vannak az aktív életkoron, de még benne vannak abban a korban, amikor az élet még tartogat különböző élvezeteket és bosszúságokat”.

A 33. moszkvai nemzetközi filmfesztivál költségvetéséről egyelőre nincsenek adatok. A legutóbbi számok 2009-ből valók és a fesztivál szervezőitől származnak; akkor az állam három millió dollárját a szponzorok 1,5 millió dollárral egészítették ki. Összehasonlításul: ugyanabban az évben a Cannes- i filmfesztivál összköltsége kb. 25 millió dollár volt a moszkvai 4,5 millióval szemben.

Ajánlat: A Moszkvai Nemzetközi Filmfesztivál

honlapja

A témához tartozik:

További írások Oroszországról az

oroszline.huoldalain