Művészettel a gyermekek védelméért

A Világszép Kapcsolódások című tárlat idén vasárnapig lesz látogatható.

2021. szeptember 22., 16:07

Szerző:

Neves kortárs művészek alkotásaiból nyílt meg az állami gondoskodásban élő gyermekeket támogató Világszép Alapítvány Világszép Kapcsolódások című tárlata. A szeptember 26-ig látható kiállításon, melynek fővédnöke Johannes K. Haindl, Németország magyarországi nagykövete, olyan műalkotások szerepelnek, melyeket családjukból kiemelt, otthonban vagy nevelőszülőknél élő gyermekek élete és történetei inspiráltak. Az alkotásokat olyan magyar kortárs művészek ajánlották fel adományként, mint Esterházy Marcell, vagy éppen Alföldi Róbert, a kiállítás első napján pedig Mácsai Pál, az Örkény István Színház igazgatója tartott tárlatvezetést.

Nyitottság, odafigyelés, bizalom – ezen gondolatok mentén születtek meg a Világszép Kapcsolódások című kiállítás képei. Az idén 10 éves alapítvány alapítója Wirtz Ágnes, művészettörténész a kiállítás társkurátorával, Alföldi Róbert rendező-műgyűjtővel, kortárs művészeket kért fel, hogy egy-egy gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatallal való találkozás benyomásait örökítsék meg és keressék meg azokat a kapcsolódási pontokat, amelyek összekötik őket. A szervezők elmondása szerint Alföldi Róbert öt évvel ezelőtt járt először a Világszép Alapítvány egyik táborában, ahol néhány nagyon intenzív napot töltött a fiatalokkal.

Mint mondták, kurátori szerepe mellett saját művet is ad a kiállításra Alföldi – amelyet egy Gergő nevű fiúnak dedikált. A gyermek a tábor alkalmával barátságot kötött Alföldi Róbert kutyájával, majd a tábor végén egy agyagból készült kiskutyával ajándékozta meg a színművészt. Alföldi Róbertet ez a benyomás inspirálta a kiállításra készített festményét megalkotásában is.

A kiállítás szervezőinek célja, hogy átfogó képet adjanak a hazai kortárs művészeti színtérről, éppen ezért a felkért művészek stílusa is teljes mértékben eltérő. Vannak köztük az absztrakció különböző stílusaival operáló alkotók, de ugyanígy helyet kaptak a társadalmi kérdésekre fogékony művészek és a figuratív festészeti gyakorlatok ismert alkotói is. A kiállításra összesen húsz kép készült, Alföldi Róbert festménye mellett, Bánki Ákos, Barabás Zsófi, Bukta Imre, Csató József, Czigány Ákos, Esterházy Marcell, Havadtőy Samuel, Győri Márton, Horváth Lóczi Judit, Köves Éva, Kristóf Gábor, Lovas Ilona, Megyik János, Nádler István, Nemes Csaba, Nemes Márton, Soós Nóra, Szüts Miklós, Vojnich Erzsébet alkotásai lesznek láthatóak a Létra Klubban. A tárlatvezetések utáni árverésből befolyó összeggel a Világszép Alapítvány munkáját támogatják, és így a jövőben a jelenlegi 150 mellett, még 35-40 nehéz helyzetű gyermek sorsát egyengethetik a licitálók. A kiállítás szeptember 26-án, 18 órakor ér véget, eddig várják a látogatókat.

 

(Kiemelt kép: Alföldi Róbert és Wirtz Ágnes a Világszép Kapcsolódások elnevezésű kiállítás megnyitóján. Fotó: Turós Balázs)

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.