Molnár Piroska ajánlója

Miután megjelent Németh Gábor Egy mormota nyara című regénye, a szerző azt mondta, annak örülne a legjobban, ha az olvasók többször is visszatérnének a könyvéhez.

2016. augusztus 8., 07:44

Molnár Piroskának egyik kedvenc olvasmánya az Egy mormota nyara. A színésznő a 168 Órának elmondta, szerinte a mű letehetetlenül izgalmas, olyan, mint egy krimi.

– Ugyanakkor annyi titkos szépséget és mélységet fedeztem fel benne, hogy meg kellett állnom egy-egy mondatnál, rengeteg gondolat kavargott bennem. Ez az a könyv, amelyet mindenképpen érdemes kétszer is elolvasni.

Németh Gábor filozofikus regénye a művészet végéről is szól. Véget ért ugyanis az a korszak, amikor az emberiség nagy drámáit egyetlen katartikus történetben el lehetett beszélni. A mai, széthulló világban mindannyian idegenül bolyongunk, és egy életen át a helyünket keressük. A kultúrapiacon pedig a valódi értékek helyett az eladhatóság méri a trendit.

A „mormota” főhőse egy író, aki már felhagyott az irodalommal. Filmes megbízatást kap: egy gyilkossággal végződő vámpírfilm befejező jelenetéhez kell forgatási helyszínt keresnie. A főszereplő „helyvadász” egész Európát bebarangolja, hogy a megfelelő helyet megtalálja. Közben rengeteg emberrel találkozik, különböző etnikumokhoz tartozó bevándorlókkal, idegenekkel. Németh Gábor korábbi, nagy sikerű könyvének is – Zsidó vagy? – az idegenség volt a témája. Mi történik velünk, ha a saját hazánkban is idegennek minősítenek? Az Egy mormota nyarában a szerző perspektívát vált, s arra keresi a választ: miként tekintünk azokra a bevándorlókra, akik távoli országokból, háborúk és nyomor elől menekülve érkeznek hozzánk?

A József Attila-díjas író több mint tíz éve kezdte el írni a regényét, s mire befejezte, a téma félelmetesen aktuálissá vált.

Molnár Piroska szerint a könyv nagy erénye, hogy túllép az aktuálpolitikai vitákon:

– Korunk legsúlyosabb problémájával, a menekültválsággal foglalkozik a mű, de nem foglal állást. Számomra egyértelmű, hogy a menekültekkel szemben legfontosabb a humánum: emberi kötelességünk segíteni nekik. De persze bennem is van félelem, amikor az egyre gyakoribb terrortámadásokról hallok. A világ legokosabb szakértőinek, vezetőinek együtt kellene megtalálniuk a megoldást. Németh Gábor könyve azért nagyszerű, mert végig feszültségben tart, szembesít belső szorongásainkkal. Ugyanakkor nem kényszerít semmilyen véleményt az olvasókra.